bolak

Vymyslel jsem způsob jak dokázat existenci boha?

Napadla mě taková věc, pokus. Budeme mít 2 skupinky pacientů, v každé po 1.000 nemocných, se stejným druhem choroby, například rakoviny žaludku. Dále budeme potřebovat 1.000 věřících, kteří se budou modlit za první tisícovku osob. Za druhou tisícovku osob se pak nebude modlit nikdo. Pokud existuje bůh, ke kterému se lidé modlí, pak musí mít i modlitba nějaký smysl, a pokud je to tak a bůh vyslyší alespoň 1 modlitbu z těch tisíce modlících se lidí, a uzdraví alespoň 1 ze 100 pacientů, za které se ta tisícovka modlí, musel by činit rozdíl ve smrtnosti obou skupin minimálně 1%, což znamená že v první skupině by muselo nad chorobou zvítězit alespoň o 10 lidí více než v té druhé. Pokud by obě skupiny vykazovaly přibližně stejné hodnoty uzdravených osob, ukazovalo by to na boží neexistenci a v případě že by se naopak ve druhé skupině uzdravilo o mnoho více osob než v té první, dokázalo by to že bůh sice existuje, ale je to zatraceně škodolibá s***ě.

Uvažuji správně nebo vidíte na mé hypotéze nějaké ty mouchy nebo dokonce masařky?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Máš tam mouchy, věřící lidé se modlí za všechny.

Další odpovědi
Hamon

Nechapu potrebu dokazovat Boha. Zkus v nej verit bez dukazu. Ja v nej verim, i kdyz ne jako na postavu, ale spis na vyssi princip, moralku, to v nas, co nas ridi, co nas vede, co nas nuti byt lepsimi.
A jestli bez dukazu nemuzes zit, vydrz par desetileti a dozvis se to.

Drap

Máš to zmáknutý dokonale. Už jen sehnat na takový projekt peníze, prostory, a 2000 lidí s rakovinou žaludku, kteří by byli ochotni takovýto pokus absolvovat. Popkud to vše zvládneš, máš nobelovku na dosah.

Alesh

Bůh je hybatel, v dnešním vesmíru pro něj už není místo. 😉
Tímto způsobem bys akorát ovlivnil psychiku nemocných, což je nepochybně dobré, jak tvrdí jen rčení: „víra tvá tě uzdraví“. Čili bys tak akorát prokázal vliv víry na zdraví.

klob1

Kdo si hraje s ohněm, většinou se spálí!
Velmi špatný pokus. Bůh je tam, kde o něho stojí. Kde o něho nestojí, tam není!
Toho musíš pustit a žít. Jinak vše ti je na nic.
Nepokoušej pána svého!
Pokud budeš věřit, tak bude pro tebe existovat. Pokud nebudeš věřit v něho, tak nebude.
Vím, už o tom i své jestli je nebo není. O jeho existenci. A jistě se nepotřebuje k tomu riskovat se životem jiných lidí. Ani toho svého.
Promiň, ale toto se mi zdá dost hloupé.

Psychotic

Slušné, jen škoda, že už to před tebou napadlo spoustu, spoustu lidí 🙂
Doplňuji:
Další zdroj: http://www.ny­times.com/2006/03­/31/health/31pra­y.html?pagewan­ted=all&_r=1&

Zdroj: http://www.washin­gtonpost.com/wp-dyn/content/ar­ticle/2006/03/­23/AR2006032302177_3­.html

Quimby

Strašně malý vzorek pacientů.
Sice stejná choroba, ale ne stejný organismus daného jedince.
Existence boha jako takového ještě neznámená, že fungují modlitby, protože to už ho řadíš k náboženství.
Bohužel si ale může každý věřící vymyslet dalších X důvodů o vyšším smyslu a tak.

Beer4Real

A taky se říká že Bůh je vševidoucí, takže by ten tvůj experiment prokoukl a upravil by výsledky podle sebe :)

zjentek

přikláním se k zzzzz ..tady by nepomohla ani Faradayova klec, když se začne tisíc fanatiků modlit, projde to i olovem a to by pak moh bejt zdravej každej v okolí nekonečna :o

petra15

Nejvetsi masarkou je, ze odkud chces vedet, ze buh ma rad prave nejake „krestany“ ?
Tito „krestane“ popiraji bozi zakony (fyzikalni) a „hresi“ tedy jen stale proti nemu......:):)

Jose1f

Bolaku, Bolaku! Boha přece nesmí nikdo zkoušet. Kdyby to zafungovalo, tak bys jistě (jak tě znám) dal dohromady dvě skupiny zlodějů a od těch úspěšných by sis nechal za modlení platit. To bys ale Pánaboha pořádně naštval. Ten je ale vševědoucí, takže by na to brzy přišel a také je všemohoucí, takže by ti to dal pořádně sežrat. Takové experimenty proto nedělej.
V čem je ta tvoje moucha? Kdybys prokázal, že Bůh existuje, tak bys zničil víru. Potom bys totiž přestal v
Doplňuji:
Podle Bible je víra „jisté očekávání věcí, na něž je naděje, zřejmý důkaz skutečností, ačkoli je nelze spatřit.“ Kdybychom neviděli slunce, ale vnímali jenom důsledky jeho existence, museli bychom věřit, že existuje. Jakmile by někdo dokázal, že Slunce existuje, jistě bychom ho brzy našli, zviditelnili a naše víra by se stala zbytečnou. Totéž platí o Bohu. Proto platí, že neexistují „věřící“ a „nevěřící“. Všichni jsme věřící. Buď věříme, že Bůh je, nebo věříme, že Bůh není.

Roman71

Bolaku, zázraky uzdravování skončily smrtí posledního apoštola. Apoštolům tyto dary byly dány Ježíšem proto, aby zaprvé ukázaly na čí straně stojí Pravý Bůh, a za druhé co se bude dít po Armagedonu na celé zemi pod vládou Božího Království.
A navíc by toho tvého pokusu zajisté zneužili padlí andělé (démoni), aby odvedli spoustu lidí od zřejmých skutečností a dostali je pod svou moc. Fakt bych to nezkoušel :)
Chceš-li poznat Boha, dívej se kolem sebe a poznej jeho existenci z toho, co tady pro nás vytvořil. Důkazem existence stvořitele jsou stvoření (výtvory), patří tam i přírodní a vesmírné zákony (fyzika, chemie, matematika..). Kde je zákon, tam je i zákonodárce – Bůh.

Zdroj: http://wol.jw­.org/cs/wol/b/r­29/lp-b/Rbi8/B/2000­/45/1#dcv_1_20

Vojta24

🙂 … to je … ty bys tomu opravdu chtěl věnovat čas ? Totiž … ano asi by t odokázalo že modlení nemá na uzdravení sebemenší vliv, ale věřící tím neovlivníš, těm jsou fakta ukradená. A ty bys tím ztratil strašného času při vědomí toho, že se zabýváš naprostými nesmysly.

bolak

Beer4Real: tím chceš říct že bůh manipuluje s lidmi, nebo dokonce že by obětoval životy nemocných, aby sabotoval můj hokus pokus?

Vojta24

😁 seš dobrej, hele pusť se do toho otevři si účet na KICSTARTERU já se na tom rád budu podílet 🙂

bolak

Alesh: právě že aby byl pokus směroplatný, nemocní by o něm nesměli být informováni..(ří­kala Máňa)

arygnoc

pokusy na ľuďoch sú zakázané (zákony nedefinujú, či to platí i pre boha, o veriacich a neveriacich ani nehovorím).

ale išlo by to inak:
postavme 1000 fľašiek metylalkoholu a pred každú veriaceho – nech ho modlitbou premení na vodu (nebudeme podporovať etylalkohol, zákon reklamu alkoholu tiež zakazuje) – a tí veriaci, ktorí veria v zázračné činy boha, nech potom obsah tej fľaše vypijú.

tipnite si – koľkí z tých veriacich ten nápoj po úprimných modlitbách vypije?

petra15

🙂:-)

zzzzz

Tak alkoholiků je dost 🙂 Se to docela špatně tipuje. cca 17,769%

arygnoc

s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou potom bude 178 mŕtvych veriacich.

;)

taká je sila boha a viery.