Avatar uživatele
klikihak

Vymyslel jsem příklad. Vypočítáte ho?

Nedávno jsem seděl na záchodě a přemýšlel nad toaletním papírem, díky kterému jsem přišel na tento příklad.
Vypočítáte ho? Pokud ano, za jak dlouho a jak?

Máme Roličku toaletního papíru. (už načatou)
Vnitřní rulička z kartonu má průměr 3 cm.
Tloušťka toaletního papíru je 0,5 mm.
jeden útržek je dlouhý 10 cm.
Ona načatá role je na kartonové ruličce obmotána 150×.
Jaká bude vzdálenost od okraje posledního útržku toaletního papíru k prvnímu viditelnému perforovanému spoji dvou útržků?
viz. http://2i.cz/2i/i/4e2­a91e8/e9c9f592cb01198136­a4e932c5ac5c31/c1773e14c­7.f.jpg

Doplňuji:
Ptam se na tu vzdalenost co je na obrazku. Vzdalenost od konce posledniho utrzku az po prvni carkovane nariznuty viditelny spoj mezi 2ma utrzky… Protoze kazdym obtocenim toaletaku se ta vzdalenost meni

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4658 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Andělé

Jéžiš,to jste měl asi velký průjem,když jste se takhle nudil…
Matiku jsem si na záchod ještě nebrala a ani mě tam nic matematického nenapadalo… Jsem chvíli po škole,užívám si to bez učení,tak jsem ted líná nad něčím přemýšlet…Ale vylezl z Vás docela zajímavý příklad 🙂
Mě zase jako obvykle došly palce nahoru,jinak bych je všem ráda dala…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

NE.Jsou prázdniny. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
lukas.zmizik

trochu sem nepochopil, zda se ptas na delku toaletniho papiru nebo na delku od vnejsi hrany valce do vnitrni hrany valce…

pokud jde o to druhe, pak je to jednoduche…

tedy 0,5 mm * 150 = 75 mm …ostatni udaje jsou zbytecne

a pokud se ptas na delku toaletniho papiru, pak by ten vzorec mohl byt pro „nematematiky“

(30π)+(30,5π)+(31π) …a takto bych pricital 150× 0,5 mm
Doplňuji:
jinak ten obrazek mi nejak nesel nacist

Upravil/a: lukas.zmizik

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

?????? :-o Ja umim jenom do 20 ! ☹ -ivP.S. Klikihaku , ja myslela , ze mate problemy jen s cestinou a ono uz i s matikou ! 🙂 -iv-

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

Zkusil bych se podívat do učebnic elektroniky, hlavně do kapitol o cívkách, kde je vzoreček por výpočet výšky vinutí cívky. Protože vinutí je ve vrstvách.

Záchodový papír je něco podobného.

Je taky ve vrstvách a v každé vrstvě je o nějakou destinu milimetru větší obvod kruhu.

Až budu mít náladu, zkusím se podívat do nějaké učebnice matematiky na řešené příklady o posloupnostech.

Řešení bude z toho vycházet.

P.S. Obrázek mi nejde

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Proč počítat to co je na obalu. Ale když už, tak zkus počítat s polovinou obmotání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Rolička bude mít průměr 18 cm, obvod 56,5 cm, viditelných bude prvních pět útržků, vzdálenost bude tedy 50cm.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
klikihak

Tady je obrázek:
http://www.im­ghosting.cz/vi­ew-77toaletni_pri­klad.jpg

před 4658 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klikihak

Zatím jenom Michal Kole pochopil ten příklad. Ostatní nikoliv. Asi je to tím, že nešel ten obrázek, tak snad už funguje tady v diskusi…

před 4658 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek