Pokročilý

Vymyslel jsem příklad. Vypočítáte ho?

Nedávno jsem seděl na záchodě a přemýšlel nad toaletním papírem, díky kterému jsem přišel na tento příklad.
Vypočítáte ho? Pokud ano, za jak dlouho a jak?

Máme Roličku toaletního papíru. (už načatou)
Vnitřní rulička z kartonu má průměr 3 cm.
Tloušťka toaletního papíru je 0,5 mm.
jeden útržek je dlouhý 10 cm.
Ona načatá role je na kartonové ruličce obmotána 150x.
Jaká bude vzdálenost od okraje posledního útržku toaletního papíru k prvnímu viditelnému perforovanému spoji dvou útržků?
viz. http://2i.cz/…

Doplňuji:
Ptam se na tu vzdalenost co je na obrazku. Vzdalenost od konce posledniho utrzku az po prvni carkovane nariznuty viditelny spoj mezi 2ma utrzky... Protoze kazdym obtocenim toaletaku se ta vzdalenost meni

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jéžiš,to jste měl asi velký průjem,když jste se takhle nudil....
Matiku jsem si na záchod ještě nebrala a ani mě tam nic matematického nenapadalo... Jsem chvíli po škole,užívám si to bez učení,tak jsem ted líná nad něčím přemýšlet...Ale vylezl z Vás docela zajímavý příklad :-)
Mě zase jako obvykle došly palce nahoru,jinak bych je všem ráda dala....

Další odpovědi:

Zlatý

NE.Jsou prázdniny. :-))

Stříbrný

trochu sem nepochopil, zda se ptas na delku toaletniho papiru nebo na delku od vnejsi hrany valce do vnitrni hrany valce....

pokud jde o to druhe, pak je to jednoduche...

tedy 0,5 mm * 150 = 75 mm ...ostatni udaje jsou zbytecne

a pokud se ptas na delku toaletniho papiru, pak by ten vzorec mohl byt pro "nematematiky"

(30π)+(30,5π)+(31π) ....a takto bych pricital 150x 0,5 mm
Doplňuji:
jinak ten obrazek mi nejak nesel nacist

?????? :-o Ja umim jenom do 20 ! :-( -ivP.S. Klikihaku , ja myslela , ze mate problemy jen s cestinou a ono uz i s matikou ! :-) -iv-

Zlatý

Zkusil bych se podívat do učebnic elektroniky, hlavně do kapitol o cívkách, kde je vzoreček por výpočet výšky vinutí cívky. Protože vinutí je ve vrstvách.

Záchodový papír je něco podobného.

Je taky ve vrstvách a v každé vrstvě je o nějakou destinu milimetru větší obvod kruhu.

Až budu mít náladu, zkusím se podívat do nějaké učebnice matematiky na řešené příklady o posloupnostech.

Řešení bude z toho vycházet.

P.S. Obrázek mi nejde

Zlatý

Proč počítat to co je na obalu. Ale když už, tak zkus počítat s polovinou obmotání.

Zlatý

Rolička bude mít průměr 18 cm, obvod 56,5 cm, viditelných bude prvních pět útržků, vzdálenost bude tedy 50cm.

Diskuze k otázce

Pokročilý

klikihak

Zatím jenom Michal Kole pochopil ten příklad. Ostatní nikoliv. Asi je to tím, že nešel ten obrázek, tak snad už funguje tady v diskusi...

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 956
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 534
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.