charmange

Výměna karmy plynové za elektrickou

Dobrý den, ani já ani manžel tomu moc nerozumíme, a tak se chci zeptat vás. Bydlíme v panelovém domě a máme plynovou karmu na ohřev teplé vody. Podle nové normy budeme muset ale vložkovat komín, ale jelikož bydlíme v nejnižším patře a většina ostatních má již novou karmu, tak nebudou chtít platit vložkování, tudíž by nás to přišlo na strašné peníze. Uvažujeme o tom, že vyměníme plynovou karmu za elektrickou. Je to tak jednoduché, jak si s manželem představujeme nebo je k tomu nutnost zvláštního zásahu do bytu či dokonce také vložkování komínu. Děkuji za odpověď. Šrůtková
Doplňuji:
Dobrý den, děkuji za odpovědi. My bydlíme v panelovém domě, kde jsme vlasníky bytu. V domě je zřízeno Společenství vlastníků. Pomocí plynové karmy ohříváme studenou vodu do kuchyně a koupelny.

Nejlepší odpověď
standa

Nevím v jakém právním postavení se vůči majiteli domu nacházíte…, jednodušší by bylo kdybyste byla majitelkou bytu v domě, kde je zřízeno Společenství vlastníků, ale i jako nájemce bytu máte nezpochybnitelné právo, aby vám majitel domu (bytu) zajistil dodávku teplé vody, a to jedním z těchto způsobů:

  1. napojení na ´horkovod´ dodavatele tepla a teplé vody
  2. instalace plynové karmy (přivedení plynu do bytu a zajištění odvodu spalin kouřovodem)
  3. instalace elektrického bojléru (ať již průtokového nebo se zásobníkem)

Všechny výše uvedené možnosti jsou v odpovědnosti majitele domu (bytu) nikoli nájemce.

Podstatný je fakt, že náklady spojené s údržbou, rekonstrukcí a revizí komínů jsou v odpovědnosti majitele domu, nikoli bytu. Komín není součást bytu !!!

Takže buď vám majitel na své náklady *) zajistí vyvložkování komínu a nebo zajistí na své náklady výměnu karmy za elektr.bojler či průtok.ohřívač.

Rozhodně to není povinností nájemců.

*) samozřejmě, že majitel domu je pak oprávněn ´sahat´ na nájemní smlouvu a řádným způsobem navyšovat ´nájem´, ale to je jiná kapitola.

Další odpovědi
pimpinella

Ani pokud úspěšně vyřešíte otázku „kdo to bude platit?“, nemáte ještě po starostech. Nepíšete jaké máte celkové řešení ohřevu TUV. Předpokládám, že karmou zajišťujete ohřev teplé vody pro kuchyň i koupelnu. V takovém případě byste měli několik řešení.

  1. pro kuchyň malou karmu s příkonem do 3,5 Kw, pro koupelnu bojler.
  2. bojler většího obsahu pro kuchyň i koupelnu
  3. průtokový elektrický ohřívač pro kuchyň a koupelnu s příkonem minimálně 9kw.(asi nejnákladnější na provoz)

V každém případě vás čeká revize elektro a možná i další zásahy do rozvodu elekřiny a vody v bytě.
Dobrá zpráva je, že při přechodu na elektřinu komín vložkovat nemusíte.