bolak

Vymaže televize časem nářečí a přízvuk lidí z různých oblastí celýho státu?

Nejlepší odpověď
annas

Nářečí jsou dnes na ústupu a pozvolna mizí. V TV se objevují minimálně, snad jen v přímém přenosu. Souvisí to s odchodem mladých lidí z venkova do měst, přístupem ke vzdělání, možností cestování, vlivem médii, ekonomickými podmínkami atd.. Tím se stírají rozdíly, které existují v mluvě obyvatel různých částí země.

Spíš než přízvuk (ten je v češtině daný, ale odlišuje se v některých nářečích), bych uvedla výslovnost. Ta zřejmě nevymizí. Totiž liší se moravská a česká výslovnost (často nevědomky) některými zvláštnostmi ve výslovnosti hlásek, které se neprojeví v pravopise. Tím se stává, že moravský řečník může při spisovném projevu mluvit češtinou mluvnicky i hláskoslovně bezvadnou,, ale přece podle znění jeho slov každý pozná Moravana. Přesto nelze moravskou výslovnost považovat za nesprávnou a českou za vzornou jen kvůli tomu, že se určitý jazykový jev vyslovuje jinak, třeba s jinou intonací.

Uvádí se, že typické zabarvení jazyka je brněnské a pražské.

Berme to tak, že čeština je spisovný jazyk pro celou republiku, všichni ji rozumějí, i když existují rozdíly mezi „moravskou a českou“ češtinu. Nemluvím o nářečích a obecné češtině. Jde spíš o tom, aby se v hromadných sdělovacích prostředcích, ve školách apod. mluvilo spisovně (pokud nejde např. o rozhovory apod.).

Další odpovědi
Drap

Určitě ne

beer

Nářečí či přízvuk se vyvíjí/zaniká již celé generace a kupodivu – i bez televize, takže televize to neovlivní ))

MK44

Nářečí vznikají izolací jednotlivých skupin obyvatelstva. V současné době dochází k procesu přesně opačnému. Mobilita stoupá, lidé se stále více stěhují. Jedni do měst, druzí z měst utíkají, vznikají manželství mezi lidmi z různých oblastí. Tím se nářeční rozdíly stírají a rozhlas, televize ale i filmy, literatura apod. k tomu přispívají. Co z původního nářečí přežije ve formě nového jazyka záleží na počtu mluvčích daného nářečí, ale i společenském vlivu lokality a významných jednotlivců. Zdá se, že regionální dialekty budou zanikat a přežijí toliko v pohádkách, zatímco v praxi převládne hovorovová čeština, na jejíž podobu budou mít největší vliv nářečí středočeské a ostravské. Otázka je, jaký vliv na tento vývoj budou mít zastánci tzv. spisovné češtiny.
Ale pozor – stejný princip platí i pro jazyky jako takové. Globalizace postupuje a čeština nemá zrovna mnoho mluvčích ani není významným mezinárodním jazykem. Možná, že se za čas rozpustí v nějaké „angločínštině“ …

01Ricco

Ne, spíš k tomu za nějakou (asi dost dlouhou) dobu dojde vlivem migrace obyvatelstva.