Avatar uživatele
Registrovaný

Vyjimka u smluv za mater. dovolenou?

Dobry den,mam smlouvu na dobu urcit.za mat.dov.na 3r,kterou jsem podepsala v roce 2007.Uz to bude 3r a ja se ptam,muze me zamestnavatel propustit, prestoze nejdelsi smlouva na dobu urc.smi byt jen na 2r a pak se automaticky jedna o s.na dobu neurc?Jak byste prosim postupoval?Mam pravo si nechat sepsat novou smlouvu na dobu neurc?Narok na odstupne po vyprseni me smlouvy?Dekuju I.K.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pracovní smlouva na dobu určitou skončí uplynutím lhůty. Tedy pokud jste smlouvu podepsala v roce 2007 končí váš pracovní poměr v roce 2010 a to bez odstupného.
Jednoduše řečeno počítejte s tím, že od následujícího dne po uplynutí lhůty již nejste zaměstnaná, ale má to jeden háček.
Pokud nastoupíte druhý den po skončení doby určité do práce (tedy pokud vám zaměstnavatel neoznámí že končíte)a zaměstnavatel vám přidělí práci, respektive vám nezakáže v práci pokračovat, mění se automaticky smlouva na dobu neurčitou. Pokud provádíte obvyklou činnost a zaměstnavatel o tom ví (nemusí to být zrovna firma jako taková, ale váš nadřízený o tom ví) a nezakáže vám to, postačuje to ke změně smlouvy na dobu neurčitou. Sepsat smlouvu si nemusíte nechat, tato změna je ze zákona.
Jen doporučuji (pokud budete trochu "vyčůraná"), abyste na sebe moc neupozorňovala a případnou písemnou změnu smlouvy chtěla provést až po delší době, nejlépe po výplatě.
Nejdelší smlouva na dobu určitou není dva roky, ale smlouva na dobu určitou může být prodloužena maximálně dvakrát a poté buď konec nebo neurčitá. Je to ochrana zaměstnanců před nejistotou.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

To Miroslavst:

doporučuji si přečíst ustanovení § 39 Pracovní poměr na dobu určitou (Zákoník práce)..., je to lehce jinak než píšete :-)

-----------

To tazatel:

1. Vaše pracovní smlouva, kde byla sjednána doba ´určitá´ delší jak 2 roky je platná !!!

2. Zaměstnavatel vás během sjednané doby (3 roky) může propustit, ale jen na základě řádných výpovědních důvodů...

3. pro vás je ale nejdůležitější ustanovení § 39/5 Zákoníku práce, podle kterého máte právo PÍSEMNĚ oznámit zaměstnavateli, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával v pracovním poměru na dobu NEURČITOU a zaměstnavatel vašemu požadavku MUSÍ ze zákona vyhovět.
(tuto žádost musíte zaměstnavateli předat před skončením té 3-leté doby určité)

4. nárok na odstupné vám vznikne JEDINĚ tehdy, když vám zaměstnavatel dá výpověď z organizačních důvodů (§ 52/a-c) nebo když se dohodnete na skončení prac.poměru z organ.důvodů... (existují i další důvody pro nárok na odstupné - § 56 ZP, ale to asi není váš případ)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h2.aspx


Avatar uživatele
Bronzový

Nejdelší doba na dobu určitou smí být 2 roky? Já ji měla na 10 let!

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.