teea

Jak vyjádřit z rovnice pro výpočet obvodu obdélníku c?

Jak vyjádřit z rovnice pro výpočet obvodu obdélníku c? O=2.(ab+ac+bc) Děkuji:)
Doplňuji:
Omlouvám se :D má tam být povrch kvádru. S=2.(ab+ac+bc)

Odpovědi
quentos

Budeme pracovat stejně, jako bychom měli místo písmen čísla. Neznámou máme uvnitř závorky, takže ji bude nejlépe nejprve roznásobit:

o = 2ab + 2ac + 2bc; teď už postupuju jako u každé jiné rovnice: výrazy s neznámou na jednu stranu, výrazy bez neznámé na druhou stranu (toho se dá nejjednodušeji dosáhnout odečtením výrazu „2ab“ od obou stran rovnice, neboť je jediným výrazem bez neznámé na pravé straně rovnice). Dostanu:

o – 2ab = 2ac + 2bc ; neznámou vytknu před závorku:
o – 2ab = c. (2a + 2b) … a teď už jen vydělím rovnici tou závorkou

c = (o – 2ab) : (2a + 2b)

(místo „děleno“ samozřejmě lze použít zlomkovou čáru, pak půjde první závorka do čitatele, druhá do jmenovatele

spongebobik0

Nechci nic říkat, ale není vzorec pro výpočet obvodu obdélníku O = 2a + 2b? Strana c je stejně dlouhá jako strana a, a strana b je stejně dlouhá jako strana d. Možná se mýlím, ale platí že : O = 2a + 2b
 –2a = 2b – O | : (-2)
a = O/2 – b
a = O – 2b to celé děleno 2
Doplňuji:
Ups, teď se mi aktualizovala stránka :D Promiň :D