Human

Vyhlásenie stavu núdze vs Mayday

Zdar,
je nejaký rozdiel, keď lietadlo ohlási riadiacej veži „vyhlasujeme stav núdze“ a „mayday“?

Nejlepší odpověď
iceT

Mayday je záchranné kódové slovo používané mezinárodně jako nouzový signál v hlasové komunikaci, odvozené z francouzského slova m'aider. Je používáno na znamení ohrožení života mnoha skupinami lidí, jako jsou např. policejní síly, piloti, hasiči a přepravní společnosti. Volání třikrát za sebou (mayday, mayday, mayday…) v řadě signalizuje závažné nebezpečí (např. ohrožení života).
Doplňuji:
Domnívám se,že je jednodušší říct třikrát za sebou MAYDAY než vyslovit vyhlašuju stav nouze.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­yday

Další odpovědi
led

Mayday je hlásenie „letadlo v nesnázích“, ktorým pilot volá všetký na príjme, že je v ohrození.
„Stav núdze“, hlásenie vyhlasované len v najnutnejšom prípade, znamená priame ohrozenie života, žiadosť o mimoriadne uvolnenie letovej dráhy a okamžité prednostné pristátie. Vyhlasuje sa len v prípade najvyššej núdze, pretož môže dôjsť k ohrozeniu aj iných lietadiel (nedostatok paliva)
Príklad: Pri lete dostala cestujúca srdcový záchvat, kedy o jej záchrane rozhodovali minúty. Pilot vyhlásil „Stav núdze“ a okamžite pristával (po odsúhlasení vežou), medzitým všetky, aj pristávajúce a aj odlietajúce lietadlá mu uhli z cesty a dali prednosť.
Doplňuji:
Pokračovanie v diskusii…

led

Pri opisovanom prípade pilot pristál vo Viedni „strmhlav“ behom piatych minút, aj keď normálne od okamihu klesania na pristátie mu to trvá 15–20 minút. Keď pristál už čakal lekár. Medzitým nad letiskom krúžili čakajúce lietadlá pomaly už na „výpary benzínu“