Deliminico

Vydědění syna se soudním zákazem přiblížení

Sice jsem našla čtyři základní body k vydědění potomka(nepos­kytnutá pomoc ve stáří či nemoci, neprojevování zájmu o rodiče, odsouzení a nezřízený životní styl), ale zajímalo by mě, jak by se řešil případ, kdy syn napadl v pubertě svého otce, aby bránil týranou matku. Za toto napadení dostal soudní zákaz přiblížení k otci na 300 metrů, jinak odsouzen nebyl. Tudíž, až otec bude starý a nemohoucí, nebude se o něj moci starat, ani kdyby chtěl, neboť otec si platnost zákazu hlídá. V tomto případě bude tedy syn podle zákona zcela vyděden?

Nejlepší odpověď
zjentek

dostal zákaz se přiblížit k otci, žádné jednání o vydědění neproběhlo. Otec ať trpí, pokud teda týral a zavrhl jediného, kdo se nebál mu narovinu dát najevo, že se to nedělá. Otec je ješitný ubožák a ani dlouhá léta mu očividně nepomohly otevřít oči, jaký je to slaboch a na takové lidi zákon nemyslí, to je pohroma společnosti.
Doplňuji:
..to není právní rada, je to námět, jak se event. lidsky domluvit

Další odpovědi
anonym

Pokud chce otec syna vyloučit z dědictví, musí podat v tomto smyslu žalobu k soudu a mít k tomu oprávněné důvody. Není to tak jednoduché a neřeší se to „šmahem“. Otec by musel uvést, že syn žije trvale nezřízeným životem, je pravomocně odsouzen za trestné činy, otce týrá ap.
Zákaz přiblížení se k otci má jistě nějaké časové omezení, syn může požádat soud o zrušení staršího rozhodnutí. To neznamená, že by s otcem by potom
byl „nucen“ být v úzkém kontaktu, ale syn může zdůvodnit svou žádost stářím otce, změnami v osobním životě a podobnými okolnostmi.
Syn může dědit i bez závěti (potom má nárok na zákonný podíl) nebo tzv.
ze závěti, která může jeho podíl značně omezit, což může být později předmětem napadení závěti ap..
Také je faktem, že otec může
za života se svým majetkem zacházet podle vlastního úvážení, tedy může majetek ještě za života přepsat nebo darovat jiné osobě.

Drap

Vydědit by ho musel otec, ne zákon. Pokud má soudní zákaz přiblížení, tzak ten zákaz zase může soud zrušit.

Deliminico

pro „zjentek“

Jen chci doplnit, že otec stále žije, tudíž není co dědit (a ani kdyby bylo, o to nejde, spíš o princip). Jen teď otec proklamuje mladší dceru, která ho slepě naslouchá (neb je to ještě hodně mladá slečna, a i když pan inženýr nepůjčí korunu na školné, za zlé mu to nemá) a vyhrožuje prostřednictvím rodinných příslušníků synovi případným vyděděním. Závěť ani jiná rozhodnutí po smrti otce napadat nebude, jen mě zajímalo, jak by se rodina postavila (a zatvářila) k tomu, že by syn měl na něco nárok, a oni vše shrábli, což se s největší pravděpodobnos­tí stane.

Děkuji za předchozí odpověď.