cincina

Výdajový pokladní doklad a příjmový pokladní doklad

Tyto účetní doklady se rozlišují na vnitřní a vnější. Chci se zeptat, jestli je Výdajový pokladní doklad vnitřní nebo vnější? A jaký je potom Příjmový pokladní doklad?
Doplňuji:
Právě, že já mám jednou u výdajového pok. dokladu vnější a pak vnitřní. A u příjmového to samé. Takže si s tím nevím rady vůbec.

Nejlepší odpověď
annas

Podle místa vzniku, jak píšete, dělíme doklady na vnější a vnitřní.

vnější (externí) – mají vztah k okolí podniku (faktura, pokladní doklady)

vnitřní (interní) – mají vztah k účetním případům, které se uskutečnily pouze uvnitř
podniku (mzdový list, příjemka, výdejka atd.)

Vysvětlí odkaz
http://www.sos-dcr.cz/sites/da­ta/vyuka/ucet­nictvi/doklady­.htm

Doplňuji:
Důležité je uvědomit si rozdíl mezi vnitřním a vějším dokladem.

Pokud se týká výdajový doklad činnosti uvnitř podniku (podobně jako je výdejka materiálu), tak se dá brát jako vnitřní – např. výplata zaměstnanci např. zálohy na mzdu.

Vnější – vyplatíte zaměstnanci za nákup na paragon – nákup mimo podnik, pak lze brát jako vnější.

Stejně je to s příjmovým dokladem – výběr peněz z banky – styk s vnějším světem.
Pracovník zaplatí v hotovosti třeba škodu za manko – děje se uvnitř podniku.

Další odpovědi
DIH

obě by měli být vnitřní…
Doplňuji:
omlouvám se vnější…