annas

Vyberete větu(y) pravopisně správnou(é)?

  1. Po dvoře se procházeli slepice a kohout.
  2. Po dvoře se procházely slepice a kohout.
  3. Slepice a kohout se procházeli po dvoře.
  4. Kohout a slepice se procházeli po dvoře.

Doplňuji:
Pravidlo:

  1. Jestliže podmět obsahuje alespoň jedno jméno rodu mužského životného (KOHOUT), v příčestí píšeme měkké -i.
  2. Jestliže přísudek předchází podmětu, máme dvojí možnost, čím řídit shodu. Řídíme ji buď pravidlem o přednosti rodů, nebo ji určuje to podmětové jméno, které je nejblíže přísudku.

Takže všechny varianty jsou správné. U 2. úkolu mohlo by být i měkké i, ale tvrdé není špatně, protože za přísudkem PROCHÁZELY následují SLEPICE.

Quentos byl rychlejší než Vagra.

Nejlepší odpověď
quentos

1,3,4.

ad 2) mám dojem, že záleží na posledním členu, tudíž musím napsat měkké, i kdyby slepic byla převaha; navíc v gramatice má vždy přednost mužský rod, takže v 1,3,4 nezáleží na pořadí podmětů

Další odpovědi
vagra

Poučku,vztahující se k tématu si už nepamatuji.Od­povídám,jak to cítím.
2,3,4.
Doufám,že nemám rýmu! :D