Katru7

Výběr běžeckých lyží. Jaký máte názor na šupiny/bez šupin?

Sháním dámské běžecké lyže. Nejsem žádná začátečnice, ale nechci ani nějak extra závodní běžky. Přemýšlím nad Fisher Crown my style a Sporten Perun W. Fischerky mají šupiny. Sportenky je nemají, ale jsou i pro váhově těžší lyžařky, což já nejsem, ale aspoň bych je nemusela mít dlouhé až do nebe, jelikož jsem hodně vysoká.
Jaký máte názor na šupiny/bez šupin?
Doporučili by jste mi třeba i jiné běžky než tyto?
Děkuji moc za každou radu :)
Doplňuji:
Běžky potřebuji jen do obyčejných stop většinou po rovince, proto uvažuji spíše bez šupin… Ale ještě by mě zajímalo, jaký máte názor na ty běžky pro těžší lyžaře (abych je kvůli výšce neměla tak dlouhé)

Nejlepší odpověď
Emefej

Na šupinách se na rovině víc nadřeš a z kopce se pořádně nesvezeš. Když umíš dobře mazat, tak i do kopce jedou hladké lyže lépe.

Další odpovědi
Hlada

Mezi běžkami se šupinami a bez šupin je obrovský rozdíl. Osobně mám oboje a používám je podle toho, na jaké hory a do jakého sněhu jedu. Šupiny jsou výrazně pomalejší, zato odraz je spolehlivý, ani do většího stoupání není potřeba používat stromeček. Jsou docela hlučné. Používám je do Krkonoš. Jinam mám ale raději hladké. Třeba v takových Jizerkách je to s šupinami docela dřina a člověk se moc nesveze. Zato je potřeba každou chvíli se s něčím patlat, což u šupin odpadá.
Doplňuji:
Ve výrobcích a typech se nevyznám. Trend tvrdší/kratší a výběr podle váhy je zajímavý. Asi je potřeba rozmyslet si, do jakého terénu. Určitě se budou víc bořit v neupravené stopě. Ač nejsem žádný sportovec, naučil jsem se bruslit i na běžkách delších o 27 cm, takže bych spíš zůstal u klasiky.