Vy, narození po roce 1980 , odkud máte zdroj informací o tom, že se žilo v Československu před rokem 1989 špatně ?!

Nejlepší odpověď
rigormortis

z jiného zdroje (z jakého?)

Ze všech…středně inteligentního člověka napadne, že státní uspořádání, kdy člověk není volný, nemá možnost volného rozhodování, studování, práce atd. asi není nejlepší.
Samozřejmě ti méně inteligentní a líní budou oponovat že byla jistá práce…ona je jistá i dnes pro ty, co nejsou líní a hlupáci nebo svině.

Další odpovědi
Psychotic

z jiného zdroje (z jakého?)

V anketě mi chybí možnost „všechno výše zmíněné“.

Před rokem 89 se pochopitelně nežilo špatně všem. Hlupáci, nevzdělanci a dělníci se měli líp, protože tuhle vrstvu si komunisté vydržovali. Zatímco v dnešní době je nikdo nechce a nepotřebuje. A samozřejmě nikdo z nich nevěděl, jak moc chudí jsou proti lidem na západě, tak jim to nevadilo.

Putin

z médii

Hádám, že tam mělo být „po roce 1890“. Osobně jsem neslyšel ještě nikoho osobně říct, že se žilo špatně, či hůře. Všechny tyhle věci pochází z médií, ale nevěřím jim už ani slovo 🙂

anonym

z jiného zdroje (z jakého?)

Vše má něco pro a proti i před Havlem i teď.
Doplňuji:
zdroj: „vlastní zkušenost“

Shaohao

z vyprávění rodičů a prarodičů

wertos1

z médii

nnn1

z jiného zdroje (z jakého?)

Z vyprávění rodičů, z médií a internetu.
Dříve bylo víhodou, že měl každý práci, byla menší kriminalita a možná ještě něco. Naopak se nemohlo říkat vše, co člověka napadlo (špatná politika), nebylo tak jednoduché odcestovat do zahraničí, nebylo tolik zboží (hlavně ze zahraničí), náboženství bylo omezováno. Nic dalšího mě teď nenapadá.
Prostě každá lidská vláda má své pro i proti…

arygnoc

z jiného zdroje (z jakého?)

z ulice:

nejaká 16-tka prehlásila:

  • za komunistov neboli mobily.

a to vyjadruje pohľad celej generácie narodenej po r. 1980.

takže nie iba mladí, ale i my, ktorí ešte pamätáme čiernobiele vysielanie tv, zbierame informácie o tom, ako sa žilo pred rokom 1989.

;-Q

najhoršie na tom je, že mladucha mala v podstate pravdu. :DD

easer07

z jiného zdroje (z jakého?)

Nevíteto?

ze školy

mojitek

z jiného zdroje (z jakého?)

Rigormortis : tok tvých myšlenek je úsměvný .Odůvodnění tvé "inteligentní " odpovědi je přímo komické :D . Každý průměrně inteligentní člověk ví,že nic není černobílé,a ani tehdy to nebylo černobílé.

Human

z vyprávění rodičů a prarodičů

gecco

Lahny…
Tohle ´sem´ (odpovedi) kopíruješ neustále a neustále si stěžuješ na tvou současnou neutěšenou situaci…
Máme ti snad závidět, jak ti za ´komunistů´ bylo lépe???
Mám ti závidět, že za ´komunistů´ jsi 4 roky šetřil na nové auto – a dneska to nejlevnější auto získáš za asi tak 6 měsíčnách platů??? Čili 8× dříve a 8× snadněji???!!!
Sorry…
Nemohu s tebou mít souhlasný názor – protože – dneska mohu i v knajpě říct, že ´Zeman je debil´ – a nikdo mne za to nezavře!!!
___
A joóóó – že v té vaší vesnici by mne za to nezavřeli ani před ´89??
Jóóó – ale jen v té vaší vesnici… A jen místního…
:-OOO
Kuwa – fakt neumíš uvažovat??

dudu

Výhody a nevýhody obou režimů jsou těžko souměřitelné, fakt ovšem je, že komunistický režim má u nás na svědomí cca 8000 obětí včetně popravených /235 tzv. nepřátel/ a zavražděných při nelegálních přechodech hranic.
O tom, že všechno může být irelevantní svědčí konstatování mojí babičky, že za Němců /ii.světová/ se lidi na vesnici měli dobře, když řada z nich slušně zbohatla na nelegálním prodeji potravin a nebo tchána, který byl v totálně nasazen na práce v Německu. Ten prohlásil, že s ním bylo velmi slušně zacházeno /ovládal němčinu/ a měl se lépe než později za komunistů a přitom i on byl komunista!!
V minulém režimu jsem prožil čtyřicet roků a přes řadu současných nedostatků trvám na tom, že komunismus byl zákeřný a pokořující a komunisti byli, stejně jako dnešní potentáti, zpupní a nadutí.

gecco

Narodil jsem se před 1980 – takže píšu jen do diskuse…
😉
To, že se před ´89 žilo, v některých aspektech, hůře, jsem zažil – a snažil se to vysvětlit i svým dětem. Takže třeba ony to mají ode mne…
___
Jo – nelze generalizovat – ´něco´ bylo tehdy lepší, něco ne…
Osobně považuju dnešní životní podmínky za lepší.
😉

anonym

Ano, ty osobně (koneckonců i já) máš lepší dnešní životní podmínky lepší, ale já se ptám za milióny lidí, kteří to tak nevidí!

gecco

A to je problém…
😉
…„miliony to tak nevidí“, ale ony „miliony“ mají mnohdy zkreslený úhel pohledu – na ´lepší´ se snadno zvyká (a považujeme je za samozřejmé), ´horší´ naopak obrbláme vždycky… A pak je problém, když se to brblání stane stěžejní součástí pohledu člověka na svět.
😉
Dalším velkým problémem je závist – nemyslím, že „miliony“ se mají hůř, než před ´89…
Ale mají se hůř, než ´soused´.

arygnoc

gecco:
" ale ony „miliony“ mají mnohdy zkreslený úhel"

udivuje ma vaša pravda jednotlivca proti pravde miliónov. [nesúďme, kto ju má (kto má správny uhol pohľadu), ale to TVRDENIE – ja viem a milióny sa mýlia (akoby som báťušku stalina počul)].

že som teda otrlý cynik, ale na toto nemám ani ja.

;-Q

gecco

Arygnoc…
Já nestavím na „pravdě jednotlivce“… Stavím na statistice…
Statistika nekecá…
___
Mluvím (píšu) o realitě, ne o pocitech…
___
Dokážeš i v tomto kontextu rozporovat má tvrzení??
___
Mohu tě poprosit o odpovědi na jednoduché otázky?

arygnoc

prepáč, nevšimol som si realitu „nemyslím, že "miliony“ se mají hůř, než před ´89…".
už to rozpoznávam – fakty a pocity. (tvoje pocity sú fakty, fakty ostatných sú pocity)

;-Q

arygnoc

ad statistika:

„Za člověka ohroženého chudobou se v Česku může počítat ten, jehož příjmy nepřesahují 116 196 korun čistého ročně, tedy 9683 korun měsíčně. V Česku se to týká asi 872 tisíc osob, což je 8,5 procenta všech osob bydlících v bytech.“

je to veľa alebo málo – skoro milión ľudí na hranici chudoby.
a to nepočítame tých, ktorí majú iba o stokorunu viac.

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/320531-hranici-chudoby-je-v-cesku-prijem-pod-9683-korun-mesicne.html

;-Q

gagaga

ary, ale polovina jsou romove, z tech vetsina nepracuje :)
a dalsi polovina je bilejch, kteri pracovat take nechteji :)
to jsou ty nase " statistiky " :p

a za tu chudobu u nas muze kdo ?
Stat , nebo ti lide samotni ?

V Plzni davam obleceni bezdomovcum..vsichni (4 )
:) si za to mohou sami , ze prisli od strechu nad hlavou..a ze ted trpi tou " chudobou "

automaty, alkohol.., nesplaceni pujcek …

a ti jsou potom v te statistice

ja jim moc neverim..

  • iv-

arygnoc

  • iv-, ja sa len gecovi snažím ukázať, že je rozdiel medzi „pocitom“ vydávaným za realitu a realitou prijímanou ako pocit.

veru, doba priniesla i slobodu tohto rangu, akosi sme si splietli pojmy sloboda a sebadeštrukcia.
ale bohužiaľ medzi nich, tých chudobných, patria aj tí, ktorí celý život makali a mali smolu, že si teraz užívajú demokratickú odmenu v podobe žobráckeho dôchodku.
a tých je viac, ako prismahnutých nemakačenkov a „slobodných“ dobrovoľných závislákov.

bohužiaľ, patrím ku generácii, ktorá nebola vychovávaná k zodpovednosti za seba samého v kapitalistickom ponímaní, to všetko som sa musel učiť za pochodu, a oráve to ma núti vidieť i to, že nie všetci chudobní sú iba obeťou vlastnej neschopnosti (či lenivosti, ako by to asi definoval gecco).

to máte ako v nemecku – nezamestnaní sú turci a nemeckí feťáci a neprispôsoboví (závislí, smoliari, …), chudobní sú nevzdelaní a stará generácia „ost“.

a práve o tom to porovnávanie je, že pred 1989-ym i títo všetci – hoci i z prinútenia – dostali aspoň akú takú šancu (povinnosť pracovať, automatov bolo minimum, sociálne istoty, závislosti boli liečené, …).

ale to je na dlho.

štatistiky, ktoré nám (spoločnosti) ukazujú tú zlú tár, sa nám nepáčia, je ľahké povedať „ja im neverím“, ale oči vidiace to všetko okolo proste nepustia (‚kalhoty roztřepené a seschlé dlaně, zápěstí roztřesené, …‘ , či ako to bolo).

;-*
;-Q

gagaga

na Vas bych ary potrebovala nejakou zvlastni : Aryho encyklopedii :)
Vy jste na me moc chytrej :(
ale rozumim Vam, to jo..

ja ty statistiky beru jako nase 4 % " mensiny "..a jak koukam kolem sebe , tak si nekdy uz zacinam myslet, ze je to obracene :))
🙂

arygnoc

:))

anonym

pro gecco
Sousedovi nezávidím, protože v naší vesnici se máme všichni hůř než dřív.
Když jsem se přistěhoval do této vesnice kde žiju (r.1979), tak měla 420 obyvatel, zde byla školka, škola, hospoda s tanečním sálem, prodejna Jednoty, dojížděla sem pojízdná prodejna s masem ( a měli tam všechno),autobus každou hodinu do jednoho okresního města (Trutnov nebo Náchod), autobus do blízkého města (5 km) na každou směnu a poslední přijížděl ze směny o půl jedenácté, a prosperující družstvo, které zaměstnávalo 70% obyvatel vesnice. Traktoristé z družstva protahovali silnice a přilehlé cesty, takže ráno o páté nebyl problém vyjet s autem.
Dneska NIKDO neprotahuje, cestu si každý musí vyházet sám SILNICE PROTAHUJÍ AŽ MAJÍ SILNIČÁŘI ČAS (jsme silnice třetí třídy), takže až do osmé hodiny nebývá protažená.A pokud někdo z nás chce od soukromníka, co má traktor, protáhnout cestu, tak mu to musí zaplatit.Tenkrát družstvo platilo mzdu traktoristům a oni byli rádi, že mají co protahovat.
V tom městě bylo 6 továren, které braly lidi jakéhokoliv věku a kdykoliv, takže si i člověk přes padesát mohl vybrat kam chce jít dělat.
Dneska má vesnice 280 obyvatel A NENÍ TADY Z TOHO CO JSEM VYJMENOVAL NIC. Budova školky a školy (v jedné budově obě zařízení) je v dezolátním stavu, bývaly tam dříve i volby, nynější volby musely být v jiném objektu, prý aby nespadlo lidem něco na hlavu.Ani v tom městě už nejsou fabriky, které by vyráběly české zboží.
Jak je tedy možné, že za komunistů toto všechno fungovalo a lidé se měli lépe než dnes (a to ještě si tady mladí lidé stavěli domky svépomocí).Po r. 1991 se tady už nepostavil ani jeden!!!! Sice jsou u každého baráku auta, ALE TO JE Z MUSU, protože autobusem se nikam nedostanete, zrovna tak do práce také ne.
Chodíte nakupovat, ale asi máte prodejnu blízko bydliště.My když chceme nakoupit, tak nás stojí autobus tam a zpět 30Kč, nebo musíte jet autem (a to také není zadarmo). Když jsem něco zapomněl v krámě, na kole a zpět jsem byl s nakoupeným zbožím do 10ti munut A ZADARMO.Když zapomenu dneska něco, tak se buď bez toho musím obejít a nebo ZAPLATIT další benzín či autobus a do 10ti minut TO NESTIHNU.Takže když se jede na nákup tak to je nejméně na 14 dní čili 30–40 rohlíků, 4–5 bochníků chleba atd.Pak nám tady modří ptáci křičí, že mají lidi plné košíky, ale že jedu na ten nákup jednou či dvakrát za měsíc to už nikdo nevidí. A tohleto mám chválit?
Přijďte tyto Vaše bludy přednášet do naší vesnice a lidi Vás roznesou na kopytech.
To co Vy tady kážete to jsou jen prkotiny proti tomu, co dneska musí lidi na vesnicích v příhraničí (Krkonoše, Krušné hory, Šumava) denně prožívat.

Za komunistů tady bylo družstvo a NIKDY se nestalo, že by mu z pastvin někdo ukradl krávu (tele) nebo dokonce zabil, vyvrhnul a maso si odvezl.Dnes družstvo není a ti dva soukromníci co jsou tady se už bojí vyhánět na pastvu neboť takto již přišli o několik kusů dobytka.Zrovna tak v další vesnici, rybáři si za komunistů postavili rybník a za celá osmdesátá léta jim ho nikdo nevypustil a nevykradl.Ano, chytili tam za tu dobu pár lidí, kteří chytali načerno, ale to byla škoda v jednotkách kusů.Od poloviny devadesátých let ho už měli 4× vypuštěný a vykradený.A ještě z naší vesnice.Za komunistů tady lidi chovali králíky, slepice, kachny, husy, krůty nebo ovce.Za CELOU DOBU co tu socialismus byl se nestalo, že by se někomu nějaké zvíře ztratilo (a to bývalo zavřené jen na ohnutý hřebík).Opět od poloviny devadesátých let není měsíc, aby se někomu nějaké zvíře neztratilo.A to už tam mají petlice, zvířata zamčená v kůlnách a ještě petlice na dvířkách od zvířat a stejně to lidi kradou.A policie to už ani nechce vyšetřovat, protože to není škoda nad 5 tisíc.
Tak mně prosím vysvětlete, když jsme se měli tak špatně, proč se dříve zvířectvo nekradlo (a masa byl nedostatek) a dneska, když pulty přetékají masem, se krade.

anonym

a ještě dodám
Některým lidem nevysvětlíte, že já jsem si ve svých 25ti letech koupil z úspor dělníka ve fabrice + novomanželskou půjčku rodinný domek.Z půjčky jsem NEMUSEL vracet 10000 Kčs (na 1.dítě sráželi 2000 a na každé další 4000, mám 3 děti)a když jsem se přestěhoval a podepsal jsem to v jedné fabrice na 3 roky, tak jsem dostal 8000 náborového příspěvku.Takže jsem ve finále vracel POUZE 14 tisíc a žádné penále za dřívější splacení půjčky jsem neplatil.A ve třiceti jsem UŽ BYL BEZ DLUHŮ A VE SVÉM.Pak jsem 4 roky šetřil a za čtyři roky jsem měl novou Š120.A to všechno se třemi dětmi a platem dělníka ve fabrice, protože za celou dobu se nezvedly ceny (jen pro srovnání… já plat 2500, manželka 1800 a přídavky na tři děti 660 Kčs).Týdenka do práce mně stála 2 Kčs a manželce vozili komunisti práci domů (Mileta Vrchlabí, obrubování kapesníků).
Ukažte mě v dnešní době mladého člověka z fabriky, aby byl ve třiceti bez dluhů, bydlel ve svém, živil tři děti a dokázal ušetřit na novou Fabii. A to nám budou říkat, že tenkrát se žilo draze.
Dneska na novou Fabii neušetřím (myslím tím za ty čtyři roky) a to už neživím děti, protože každým rokem se zvedají VŠECHNY ceny, ale plat se nezvedá.

dudu

ad lahny:
v popisu minulé a nynější situace máš pravdu, ovšem ze všeho je zřejmé, že ještě žiješ v duchu minulého režimu, kdy většina byla součástí stáda a pokud jeho jedinci správně hýkali dostali levně najíst a slušné bydlení. Jen zde stále odevzdaně brečíš nad ruinami vaší vesnice a nad svým těžkým životem.
My kupř. chalupaříme ve vesnici, která také nemá ani 400 obyvatel, avšak díky hrdosti, podnikavosti a aktivitám zdejších lidí zde slušně funguje agrodružstvo, ve všední dny v obci každou hodinu staví autobusy na Blansko a Brno, je zde obchod, školka, hospoda, obyvatelé pořádají pravidelné plesy v kulturním domě nebo letní zábavy na výletišti. Obecní úřad vesnici opečovává a stále se činí – nedávno v okolí např. vybudoval dva rybníky, z toho jeden chovný. Podle mého to jen chce pohnout zadkem a ne odevzdaně čekat na zázrak.
A pokud jde možnosti výdělku, pak jen informativně uvádím, že zeťák pracuje jako nástrojař za 30 tisíc čistého /s občasným přesčasem/. Zdaněný příjem dcery pak je necelých dvacet tisíc., takže jsou v pohodě a jejich hlavní starostí momentálně hlídání dvou dospívajících adolescentek. .

gecco

Dudu → můžeš mi, prosím, upřesnit, co je „Blansko-Brno“??
Tak trošku odtamtud pocházím…
😉
Olomučany?
😉

dudu

Jde o linky Lomnice-Blansko a Lysice-Kuřim,Brno