Vy, kteří udíte maso nebo klobásky, máte nějaké vychytávky?!

Délka uzení, použité dřevo, teplota, paření a další.
Doplňuji:
Tak schválně: surové klobásky jsou vyrobeny pouze z vepřového bůčku s dodatkem plecka, koření a střevo je o průměru 32 mm a chci,aby klobásky byly brzy hotové. Co poradíte? Gecco, já to znám, ale co ostatní, kteří jsou adepti na uzenářské umění! http://postim­g.org/image/pwj4z0d53/

Nejlepší odpověď
Drap

Udím cca 6 – 8 hodin, bukovým dřevem. Nepoužívám ovocné dřeviny. Dávám do mírně vyhřáté udírny. Na závěr přidávám kousek jalovcové větvičky. Délka uzení je závislá na konkrétní udírně. Psal jsem o teplém uzení. Při studeném je to trošku jinak.

Další odpovědi
gecco

Maso nakládám na ´co nejdýl´ (klidně měsíc, když to počasí dovolí) do soli a česneku (nepoužívám rychlosůl ani cukr).

Udím na buku míchaném se švestkou (převaha buku), dřevo bez kůry, na závěr obvykle přidávám pár větviček jalovce.
Délka uzení – jak co (jen vepřové)

  • čisté maso (kýta, karé, ale i koleno) cca 24–36 hodin, studeným kouřem (okolo 30°C), na závěr tak na hodinu-dvě zvýším teplotu těsně pod 100°C (maso se ´uvaří´)
  • drobné maso s kostí (typicky žebra, křížová kost) cca 6–10 hodin, studeným kouřem
  • bůček,špek cca 12–18 hodin, studeným kouřem, bůčky na závěr opět ´uvařím´
  • klobásy (salám, sýr) cca 6–10 hodin, studeným kouřem

Abych dosáhl tak nízké teploty studeného kouře, pařím a nebo částečně přikládám dřevo namočené – předem ale nechám maso ve vytopené udírně dobře prohřát.

Ale netuším, jestli jsem ti s něčím ´pomohl´ – tohle určitě znáš…
😉

Doplňuji:
Brzo hotové – máš proleželou náplň?
Tak je vyvěs (nech oschnout), mezitím roztop udírnu na 120°+, pak zavři přívod kouře z topeniště, dej klobásky do udírny, nech prohřát (půl hodiny?), pak otevři topeniště a udržuj teplotu 90–95°C.
Hodinku či hodinkuapůl nato můžeš první servírovat – nebudou vyuzené, ale ´ovoňané´ jo a ´uvařené´ taky…
😉
Ale je to zvěrstvo…
😉

www

Nejedená se o vychytávku, nýbrž změnu suroviny.
Vyzkoušej udit králíka, nebo kachnu 😉 Udí se to stejně jako kuřata a výsledek příjemně překvapí.

anonym

Každý má své vychytávky,já dávám zásadně uzenou papriku,ta dá ten správnej šmak.

Lamalam

Na uzení mě zajímá pouze výsledný produkt, samotného procesu se neúčastním. Vím jenom, že táta používá mj. i olšové dřevo.