Džanička

Všude se píše a mluví o katastrofě v Japonsku a o jejích jaderných elektrárnách.....

.....můžete mi to někdo popsat co se v těch elektrárnách vlastně děje??? Víte, já si nedovedu představit že se může jádro roztavit, ale co přesně je to jádro, a co je to palivo, a jak se může přehřívat.. Napište mi prosím vše co o tom víte svými slovy.. Možná se to někomu bude zdát divné, ale já to prostě nevím…

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Takže jen polopaticky a vlastními slovy:
Reaktor je nádoba, do které jsou zasunuty tyče naplněné např. radioaktivním uranem. Dochází zde k reakci a tím vzniká teplo. Aby nedošlo k samovolnému štěpení jaderného paliva, zasunují a vysunují se dovnitř tyče, které to regulují.
Pokud se některé tyče rychle vyndají, dojde k neřízené reakci-viz černobyl.
Dále je celý plášť ochlazován vodou, pokud by nebyl, dojde opět vlivem tepla k roztavení.
Pokud je přívod vody zastaven-porucha čerpadel, dojde k přehřátí a následnému výbuchu. Pokud se do chladicí vody dostane vzduch, voda se vlivem tepla rozloží na vodík a kyslík a ten vodík bouchá. Pokud se tímto porouchá chlazení, dojde opět k přehřívání.
Takže tak nějak.
A nyní vědecky:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­dern%C3%A1_elek­tr%C3%A1rna

Průběh havárie v černobylu:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Cer­nobylsk%C3%A1_hav­%C3%A1rie