Marunka2

Všimli jste si, že se hlemýždi na zimu zahrabávají do země?

Když mají dobr místo, např. pod vysokou vrstvou trávy,tak asi ne. Ale jak jsem teď vyhrabávala suchou trávu po mezích, tak si všímám, jak jsou tam ti hlemýždi zahrabaní. Klidně do poloviny ulity, ale i víc. Hleděla jsem na to jak výr. Viděla jsem jich tak desítky a jsou zavíčkovaní, živý.
Otázka: všimli jste si toho a nevíte, jak to dokážou? Mně to teda vůbec není jasné.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Hlemýžď zahradní je zástupce velké skupiny bezobratlých živočichů s měkkým tělem – měkkýšů. Celé tělo je kryto slizem, chránícím ho hlavně před vypařováním. Proto také vylézá nejraději z úkrytu v noci, aby svým struhadlovitým jazýčkem požíral listy rostlin. Vodu vlastně hlemýžď nepotřebuje, neboť ji získává jako součást listů.
Před nepříznivými podmínkami (horko, zima) se zavíčkuje v ulitě. Ulita je vápence, hlemýžď ji vždy opouští, když ji přerostl. Schová se v ústraní a vyrobí si z vápence novou, větší. Hlemýžď ukládá vajíčka do jamek v zemi a z nich se líhnou mláďata, hned krytá průsvitnou ulitou. Na zimu se ukryje a zavíčkuje, přespává. Někdy to udělá i při horku.

Zde je zajímavá debata

http://www.acha­tina.cz/forum­.php?kam=vypis­zpravu&tema=7&do­tazid=349

Zdroj: http://rysava­.websnadno.cz/pri­rodoveda_5.roc/hle­myzd.htm

Další odpovědi
Děda Louda

Já jsem si jich nevšiml, byli zahrabaní.