JájsemRaibek

Všimli jste si, že některé prodavačky mluví spisovně a většina ne?

Vždy když platím, potěší mě prodavačka, která po mně chce např. 51,– padesátjednakoruna. Většina však po mně chce padesátjednakorun.
Víte podle čeho se slovo koruna, korun, koruny používá?

Nejlepší odpověď
ivzez

Co Vás může těšit na chybné odpovědi
(v odpovědi má být 4. pád, nikoliv 1.)?

Další odpovědi
Agneta

Některé prodavačky jsou vysokoškolačky, dělající tu práci jen přechodně:D

setapouch

Můžeš to upřesnit? Nějak nevidím problém.
„Kolik to stojí?“
„Padesátjedna koruna.“
To je nějaký renonc, ne?
Doplňuji:
Skloňování víceslovných číslovkových výrazů
1 847 Kč – bez tisíce osmi set čtyřiceti sedmi korun, bez tisíc osm set čtyřiceti sedmi (sedmačtyřiceti) korun nebo k tisíc sedm set dvacet dva korunám. Je mozne nesklonovat cislovkovy vyraz, ale jmeno pocitaneho predmetu (koruna) se sklonuje vzdy.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=791

anonym

Jde o vyjadřování,někdo si myká,někdo oniká místo vykání…stejně tak někdo používá jednotné číslo,někdo množné – pomnožné,infi­niv…koho-čeho nebo kdo-co,podle mě jsou všechny výrazy správně akorát v různých rozměrech,ale abych řekl pravdu,nikdy jsem se nad tím nijak zvláště nezamýšlel,protože je to vcelku nepodstatné,když dostanu co chci a je to k mání.
Doplňuji:
„dvoukoruna – dvě koruny“ – dva výrazy.

klumprt

Ne. To mě vůbec netrápí.

JájsemRaibek

setapouch- ne není to renonc.
Peněžní jednotky se skloňují podle poslední číslice-jedna koruna a ne jeden korun, dvě koruny, tři, čtyři koruny, pět korun,…

setapouch

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=791
dvatisícedvěs­tětřicetjedna korun českých – korun, nikoli koruna