Retko

Všechny / všichni…

Z diktatu jsem mel vzdy za 5 :(. Poradite jak to je spravne pro jakou situaci?? Diky

Nebude to neco s muzskym/zenskym rodem?

Nejlepší odpověď
quentos

jj, správný tip… VŠECHNY se používá s ženským rodem; u mužského taky, ale jen ve 4. pádě (VŠECHNY chlapy /koho, co/ jsem z hospody vyhodil.). VŠICHNI u 1. pádu rodu mužského životného.

Další odpovědi
anetadela1

Tak třeba: Zalej všechny rostliny v domě.
Na horách byli všichni pozvaní.

Nuk nuk

Ke dvěma odpovědím ještě doplním „drobnost“ a tou jsou neživotná slova v MUŽSKÉM RODĚ, tam se i v prvním padě používá VŠECHNY.
Tj. např. VŠECHNY stoly, VŠECHNY hrady atd.