Chubby

Vše o pronájmu nebytových prostor

Dobrý den, investovali jsme našetřené peníze do nebytového prostoru. Nyní děláme rekonstrukci (dlažba, výmalba, kuchyňka).

Chceme v budoucnu pronajímat, ale nemáme moc zkušeností. Chceme pronajímat za zhruba 13–15tisíc/měsíčně s tím, že si budou platit energii sami. Na co si dávat pozor či jaké daně z pronájmu nám vzniknou?

Nemáme žádné zkušenosti s pronajímáním. Proto budu vděčná za jakékoliv tipy a připomínky.

Nebytový prostor je v rodinném domě ve spoluvlastnictví. Je nyní napsán na manžela, který je v OSVČ s minimálním příjmem (do 150tis) – daně neplatíme, já jsem na rodičovské. . Jak by se počítali daně z peněz z pronájmu? Děkuji moc za odpověď

Odpovědi
Hlada

Není rozhodující, jestli je manžel OSVČ, ale jestli bude mít prostor v obchodním majetku. Nedoporučuju. Lepší je mít ho v osobním vlastnictví. Z pronájmu podle §9 nebudete muset platit sociální ani zdravotní pojištění, na rozdíl od příjmu podle §7, přitom odpisy a další náklady můžete uplatnit stejně. U pronájmu se zpravidla nevyplácí paušál. Budete si muset ohlídat, do kterého přiznání příjem z pronájmu dát, abyste nepřekročili nezdanitelnou částku, která loni vycházela na nějakých 165 tis. Jestli váš příjem není vyšší, než 68 tis., tak je to jedno. Manžel uplatní slevu na vás.
Jak říkají zkušení. Placení daní je pokuta za nesprávně vedené účetnictví.