Vrtá-li se do zdi díra kam příjde skoba, která chce hmoždinku, tak ta má mit stejný či o kapku větší průměr jak díra?

Řekněme potřebuju, aby mě držela 5mm skoba v díře, tak jaký se má udělat průměr díry? 5mm vrtákem či třeba 6mm?
Nebo naopak třeba 4,5mm a skobu tam zaklepat kladivem?

Odpovědi
Lamalam

Stejný průměr vrtáku jako hmoždinky.

orwell

No, není to tak úplně jednoznačné. Záleží na tom, z čeho ta zeď je (i kvalita omítky), má-li tendenci se drolit, či ne, trefíš-li cihlu, nebo spáru, atd. Já předvrtávám nejdřív menším vrtákem a pak teprve načisto. Použiješ-li hned doporučený rozměr vrtáku, může se ti stát, že se materiál vydrolí a hmoždinka tam nebude držet. Základní informace najdeš např. zde:
http://www.ces­kykutil.cz/ma­terialy/spoje/hmoz­dinka-skoro-pro-kazdou-zed

cochee

Souhlas s lamalamou a přidávám ti ve Zdroji takové „hmoždinkové technické minimum“ – na zobrazené stránce si přejdi do oddílů „Hmoždinky – typy a použití“ a „Práce s hmoždinkami (2. část).“

Zdroj: http://www.ra­dyprokutily.cz/po­kyny-krok-za-krokem-kategorii/15/Z%C3%A1­kladn%C3%AD-pracovn%C3%AD-metody-pro-kutily

mzm

velikost vrtáku je napsaná na hmoždince (většinou). Pokud se zeď vydrolí, dá se díra zaplácat sádrou, pak zatlačit hmoždinku, počkat až sádra zatvrdne a pak to celé drží vcelku dobře.