AnnMary

Když konce roku splatim hypotéku, kolik dostanu v dubnu zpět na daních?

Ahojte,

prosim rada bych se zeptala, když konce roku splatim hypoteku – bance poslu 800 000Kc – kolik dostanu v dubnu zpet na danich?
Dekuji.

Nevim jake informace potrebujete na doplneni.
Hypo byla na 25 let nakonec bude splacena po 3 letech. Urok 3%. Da se rici alespon odhadem jaka tedy bude castka mi bude navracena?

Nejlepší odpověď
ivzez

Málo informací na odpověď.

Obecně:
Daně lze vrátit maximálně do výše odvedených záloh.
Pokud vím, snižuje hypotéka základ daně, nikoliv daň.
Ale možná se mýlím a někdo mne opraví.

Další odpovědi
Hans51

ivzez má pravdu. Dle § 15 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, lze od základu daně odečíst částku rovnající se úrokům z hypotečního úvěru poskytnutého bankou, sníženým o státní příspěvek poskytnutý podle zvláštních právních předpisů.

Jen si dovolím připomenout, že je nutno pamatovat i na poplatek za jednorázové splacení úvěru. Spočítejte si, zda se Vám opravdu vyplatí uhradit zbytek dluhu najednou. Několikrát jsem se setkal se situací, kdy to výhodné opravdu nebylo.

gecco

K Doplnění – velmi zjednodušeně (neuvažuju žádné státní příspěvky):

  • kolik letos zaplatíš na zálohách daně z příjmu?
  • kolik letos vyděláš ( ´hrubého´)?
  • kolik letos zaplatíš na úrocích z hypotéky?

Od hrubého výdělku odečti částku úroků a spočítej, jakou částku za letošek máš zaplatit na dani z příjmů (A).
Pak spočítej celkovou výši záloh na dani z příjmu (odvádí je tvůj zaměstnavatel – pokud jsi zaměstnanec; jejich výši máš uvedenu na výplatnicích) – (B).
Částka, kterou ti finanční úřad vrátí po zúčtování přiznání daně za 2015 pak bude B – A (A odečteno od B).

mosol

Hrubý odhad je 15% z letošních zaplacených úroků

AnnMary

Zapomela jsem podotknout, ze od zari 2014 pracuji na hlavni pomer v zahranici (EU). Jak se tedy bude pocitat vraceni dani (z uroku z hypoteky)? Mam vubec narok? Diky