postcd

Volty a ampéry na spotřebiči představují minimální potřebnou elektřinu?

Když je na počítačové komponentě pevný disk toto:
12 V DC
Čtení/Zápis 250 mA

5 V DC
Čtení/Zápis 280 mA

Ztrátový výkon
Čtení/Zápis 4,50 Watts

tak to znamená, že při čtení/zápisu to nutně potřebuje minimálně těch 250mA při 12V a nebo 280mA při 5V ?

já mám tyto adaptéry:

3V 2,8A
5.5V 0,6A
12V 2,0A

který z nich bude nevhodný k napájení toho disku a proč?

jak poznám které hodnoty (Volty, Ampéry) uvedené na adaptéru už jsou moc na ten disk?

Nejlepší odpověď
Dochy

Bacha na pravděpodobně mylné odpovědi. Pevný disk (klasický mechanický 3,5") zpravidla potřebuje obě napětí" Jak 5V pro elektroniku, tak 12V pro motory. Potřebuješ tedy oba zdroje, které jsou schopny dodat požadovaný výkon.

Takže:
12V 2A by vyhovělo
5,5V 0,6A – proud by vyhověl, napětí je riziko.
Potřebuješ OBA zdroje zároveň. Zejména 5V musí být stabilizovaný. Kvůli vyššímu napětí je riziko poškození disku (osobně si myslím, že by to měl vydržet, ale ruku do ohně za to nedám)

Jak píše Raibeck, vyšší jmenovitý proud na stabilizovaném zdroji je OK, říká kolik ten zdroj je schopen dát maximálně a elektronika zdroje jej řídí tak aby napětí bylo stálé bez ohledu na to, jaký proud si vezme připojený spotřebič.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Hodnota na adaptéru znamená kolik maximálně dá ampér, takže pokud potřebuješ např. 2A, je ti adaptér o hodnotě 500mA k prdu, protože to neutáhne. Pokud má však adaptér hodnotu 6A, je to v pohodě, protože to utáhne a spotřebič si z něj stejně víc nevezme.

Hlada

Ne. Na štítku spotřebiče je uvedený skutečný proud (A) nebo příkon (W) v daném režimu.
Pokud jde konkrétně o disk, nedoporučuju ho napájet z univerzálního adaptéru. Disk potřebuje přesné napětí, které běžný adaptér nezajistí. Zdroj musí být stabilizovaný. Výjimkou je napájení externího disku nebo rámečku. Ty mají stabilizátor vestavěný.

mosoj

Pro 12 V napájení potřebuješ 3W + 4,5 W = 7,5 W zdroj
Pro 5 V napájení potřebuješ 1,5 W + 4,5 = 6 W zdroj

3 V zdroj nepřichází v úvahu.

5,5 V zdroj je 3,3 W, tedy nepřichází také v úvahu.

12 V zdroj je 24 W . Ten jediný vyhovuje.

JájsemRaibek

Pokud auto žere 10 litrů na 100km, tak se dvouma litrama daleko nedojedeš. Pokud však budeš mít plnou nádrž, tak dojedeš a ještě ti zbyde.