kalim3

Volno v nerovnoměrné pracovní době

Dobrý den, chci vědět kolik musím mít volna po skončení pracovního turnusu?
Začal jsem ve středu 22.30 – 6.00, čtvrtek 22.30 – 6.00, pátek 22.30 – 10.30, sobota 22.30 – 10.30. Má pravo zaměstnavatel mi nařídit abych šel do páce už v pondělí ráno od 6.00 ? Takhle mi změnil směny pouze na jeden týden a dozvěděl jsem se to minulý pátek 27.9., dnes mi řekli 4.10. že od pondělí 7.10. jdu zase na ranní.Je to vše v pořádku? Děkuji za odpověd.
Doplňuji:
hned po skončení v neděli, kdy směna končí v 10.30 … jdu hned v pondělí na ranní směnu (po-pá), prac. doba je od 6–14.15 … není nutné mít volno mezi 4 směnami a těmi 5-ti dny ranních směn?

Odpovědi
cochee

Podle mě ano, v pořádku – v § 92 ZP se píše: „Nepřetržitý odpočinek v týdnu
(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin.“ Výtku lze mít akorát k tomu oznámení, protože v § 85 téhož zákona se píše: „(3) Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh stanovené týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději dva týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak.“ U nás v práci třeba to zaměstnavateli tichým duchem tolerujeme, protože je nás málo a někdy prostě nelze rozepsat šichty tak dlouho dopředu.
Doplňuji:
Aha, já jsem nepostřehl, že ta sobotní směna končí kalendářně v neděli. To pak ale záleží, kolik toho volna bylo před tou středou a kdy končí série prac. dnů po tom pondělí – ten mnou jmenovaný § 92 říká, že ať vezmu jakoukoliv sérii sedmi kalendářních dnů po sobě, musí obsahovat aspoň jednu celistvou mezeru min. 35 h volna.