štamgast

Volební právu u nesvéprávných a mentálně retardovaných

Jak je to s volbením právem u nesvéprávných a mentálně retardovaných? Mají ho ze zákona odňato? Kdyby ne, tak by toho mohl dle mě zneužít člen rodiny a hodit za něj hlas podle svého rozhodnutí.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud je někdo zbaven svépravnosti, znamená to, že i volební právo nemá

Další odpovědi
zzzzz

Slovo retardovaný se již nepoužívá. Dnes máme způsobilost k právním úkonům. Jen soud může člověka této způsobilosti celkově zbavit, nebo mu ji jen částečně omezit např. zakáže mu nakládat s penězi nebo majetkem, aby ho nepoctivci neobrali. Pokud je člověk způsobilosti k právním úkonům zbaven úplně, pak nemá právo volit. Pokud mu je jen omezena, záleží co je napsáno v rozsudku, soud mu vždy ustanoví opatrovníka, ten ani nikdo jiný za něj ale volit nesmí. Dokonce ani ty, nemůžeš někoho jiného zplnomocnit, aby za tebe volil. Ve volebním zákoně je psáno, že každý musí volit sám osobně.