gecco

Vodovzdorná překližka – máte někdo zkušenost s reálnou vodovzdorností?

Pokud ji dám vysloveně ´všanc´ povětrnostním vlivům, nenasákne přes hrany? – jde mi o tvarovou stálost.
Doplňuji:
Chci použít ´trámečky´ z tloušťky 25–30 mm na rámy pod fotovoltaiku.
Jinými možnostmi jsou ocel (těžká) a hliník (drahý)…
😉
A právě variantě, že musím hrany něčím natírat jsem se chtěl vyhnout.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Máme z lodní (nikoliv běžné vodovzdorné) překližky udělaný na chaloupce poklop do sklípku. Za 3 roky žádná změna.
Doplňuji:
Ad doplnění – a co třeba textit, sklotextit nebo něco podobného.

Další odpovědi
zjentek

já jenom vím, že ty velký tabule vodovzdorný překližky (2,5×1,25m, hnědá, obostranně fóliovaná, tlustá 1cm) se ve vlhký hale nenávratně pokroutěj už za několik týdnů ..jenže těžko řešit tvarovou stálost, když nevíme, jak ji kdo položí a nebo opře a hlavně na co (podklad, zátěž)) a na jak dlouho
..když do napuštěnejch hran řízneš pilkou, musíš je zpětně ošetřit spec. srágolem na překližku, jináč ti překližka skrze ty hrany zteří nebo zpuchří, jak chceš
Doplňuji:
první co mě napadlo- extrudovaný polystyren
..na trhu máš různý tloušťky a pošlu ti obrázek na konkrétní 2cm tlustej, kterej já mám na zahradě na slunci a dešti cca 15let a beze změn ..krom toho, že je špinavej
..ten na obrázku:
http://www.lev­nestavebniny.cz/te­pelna-izolace/extrudovany-polystyren/

gecco

Lamalam – než nějaký laminát už by byl asi levnější i ten hliník, navíc i ´jen´ textit je strašně těžký (cca 1600–1800 kg/m3), to by možná byla lehčí i ocel – ten rám by nemusel být tak ´hamatný´…
😉
Ale inspirovala jsi mne tou lodní překližkou – ta by asi měla být ´stavěná´ i na to, že ji někde škrábneš pod lak.

zjentek

oprava: 2,5 nebo 3cm tlustej ..nevim přešně

gecco

Ani XPS nemá pevnost – ty rámy musí být naklápěcí – ne, že bych tam plánoval krokový motor s naklápěním panelů během dne, ale změnou o cca 15° získám v zimě o cca 5 % vyšší účinnost oproti poloze pro léto (a naopak) – takže ruční naklonění třeba 1× měsíčně se vyplatí.
😉

Agneta

Cože? Jen 5% ?
Tak to by bylo jako u těch „šetřílků“, co jezdí do Norska s 20 l kanystrem benzínu, a za to, co ušetřili, si tam pak nekoupí ani obloženou housku :DDD
…né, těch 10 až 12,–€ ušetří…ale zato jim ten kanystr smrdí v autě a bere místo :DDD

gecco

Tady je to 5 % ´zadarmo´ – nic nesmrdí, nic nezavazí…
😉