štamgast

Vodní baterie ke sprše kope.

Na chatě máme elektrický boiler který ohřívá vodu, asi 20 let starý. Když ve sprše omylem šáhnu na železnou část za kohoutky tak mě to jemně kopne elektrikou. Už se na to díval elektrikář ale neví čím to je. Čím to může být a jak to vyřešit?
Doplňuji:
Nebezpečný stav? Děje se to takhle hodně dlouho a ještě se nic nestalo.

Nejlepší odpověď
anonym

A na co se ten elektrikář vlastně díval?
Všechny koupelny musí mít ochranné pospojení – tj. vodivé spojení veškerých kovových částí (včetně potrubí, vany apod. s uzemněním a na ochrannou nulu – nulový kolík (nikolv pracovní nulu).
Podle nové normy je už v koupelnách povinný proudový chránič (v rámci impementace bezpeč. předpisů EU).
Pokud by to elektrikář skutečně změřil, rázem by zjistil, kde může docházet k probíjení fáze. Tady nějaká formální vizuální kontrola nestačí, protože může být porušen izolační odpor třeba někde pod omítkou.
Při osazení chrániče, by při překročení proudu 30mA, odpojil okruh.
Vše je zevrubně popsáno v odkazu:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Prou­dov%C3%BD_chr%C3%A1ni%C4­%8D

Další odpovědi
mosoj

Já vím že vana a potrubí na vodu ( kovové) muselo být dříve uzemněné zvlášť. To samé platí i o boileru. Jinak stačí proměřit boiler proti zemi.
Doplňuji:
Nečekejte až se el. průraz zvětší a spolehlivě vás to zabije. Co jiného by to bylo když ne boiler, ale to musíte vědět sám.

Michal Kole

Je to NEBEZPEČNÝ STAV.

Je uvolněn PE/PEN vodič a elektrický obvod se uzavírá „náhradní“ cestou.

Mapel

Dr.Axl vše jasně napsal a jen doplním.Ta norma je už novelizována a chrániče jsou předepsány na veškeré větve (ke všem jističům). On je elektrikář a Elektrikář. Pokuste se sehnat Elektrikáře a on už na to příjde.

hanulka11

Boiler musí být ukostřen – taky je třeba ten starý krám vyměnit ,kdoví jak je to dělané -
divíš se že je to nebezpečné – dokud se nic nestane tak to nikdo neřeší, že?

elektrikář

Do bojleru probíjí proud buď z topného tělesa, nebo je odpojen nulovací drát. možná že nateklo na svorkovnici termostatů. Vypojte bojler, a tak to zkuste. Může to probijet i od soudsedů.