Vnímáte rozdíl mezi slovy gramatika-pravopis a vteřina-sekunda a nebo je používáte jako schodné výrazy ?

A znáte popřípadě i další dvojici (nebo i více) slov, které mají zcela odlišný význam, ale používají se jako stejný ? Jde hlavně o běžnou mluvu i když výraz vteřina se používá i v knihách jako jednotka času, což je chybné. Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Tak sama se snažím používat výrazy správně – tedy pokud je znám. I když i mně se více líbí slovo vteřina. Pokud bych chtěla někoho upozornit (což ovšem nikdy nedělám a nejenom proto, že s tím mám sama problémy) na špatné y/i, mě/mně/mne a jiné, tak použiji výraz pravopis. Gramatiku snad nepoužiji – jedině, že bych potkala cizince, který by mi řekl „jaká dnes máme hezká den.“ A opět bych nahlas pomlčela. Kdybych se učila nějaký cizí jazyk, tak bych také měla s gramatikou problémy.

Nejlepší odpověď
annas

Co je správné – vteřina nebo sekunda? Vzpomínáte si, že se v TV vysílaly Branky, body, vteřiny, pak změna na sekundy? Ptala jsem se, sice dávno již tomu.

Gramatika je širší pojem než pravopis = ortografie. Nezaměňuji.

Podobné je to s vahou a hmotností – užívám váha. Stejně jako krásně znějící české slovo vteřina. I když rozdíly znám.

Další odpovědi
bolak

určitě je toho spousta, škoda že si nevzpomenu…

ale když už si načala ty sekundy, tak se mně vybavila jedna z hodin fyziky,, učitelka zrovna byla nějaká nemocná (herpes neboco) a místo ní ji zastoupil supl, my vešli do třídy, zazvonilo, učitel rozevřel tabuli a přes celou jednu její půlku byl nakreslenej obrovskej nos a na něm hranaté sluníčko (rozuměj, kosočtverec s čárkou uvnitř) a na druhý její půlce byly sluníčka dvě, a ty byly dokonce pod sprchou a vzájemně se myly houbami :))

nato učitel ohlásil, že kdo mu poví kterou fyzikální jednotku představuje první obrázek a které jednotky druhý, ten dostane jedničku.....nikdo neuhodl.....to první byla nanosekunda a to druhý milisekundy… ..to byl úvod do hodiny, ve které nás měl naučit převody jednotek…

mimochodem, Lenka Filipová a její definice okamžiku taky stojí zato, aspoň mě vždycky pobaví > https://www.y­outube.com/wat­ch?feature=pla­yer_detailpage&v=K4Q0gwn­1XL8#t=15s

quentos

coby lingvista rozdíl mezi gramatikou a pravopisem rozhodně vnímám a tyto dva pojmy bych nezaměnil. Naopak mě bije do očí, resp. uší, když je lidi zaměňují. Pravopis je pouze o správném psaní, kdežto gramatika i o skladbě věty a dalších věcech.
Rozdíl mezi vteřinou a sekundou si sice pamatuju ještě ze školy (dnes se prý užívá vteřina už jen jako jednotka velikosti úhlu), nicméně dávám stále přednost vteřině i pro označení časové jednotky, i když je to dnes vnímáno jako ne zcela správné.

RedC22

Takových slov je hromada. Pár, na který si zrovna vzpomenu:
kontrola – řízení
UFO – mimozemská loď
pěstovat – chovat (vzpomínám si na takovou dětskou písničku: Chlapci a děvčata, pěstujte koťata …)
kompaktní – malé (slovní spojení „kompakt s výměnným objektivem“ nabývá nové dimenze, když člověk ví, co to je „kompaktní fotoaparát“)

anonym

No ono i branky body vteřiny jsou špatně, jelikož se tam mluví o čase a ne o úhlech.

anonym

třeba jednotka MPa vs. atm vs. bar, je nutno přepočítat koeficintem. Dost starších lidí jede v atm, barech. Způsobil to přechod na soustavu SI (u jednotek).

VanEgg

Mě to přijde stejné

Natty*

Pod pojmem -pravopis- si spíše představím „správně psát“, tedy psaní. U -gramatiky- se mi vybaví různá pravidla a tak. U té vteřiny a sekundy je to sporné. Oboje je správně, proto to moc neřeším.

Vnímám rozdíl mezi slovem „shoda“ a „schody“.

manon

bolak: Tady ses měl zapojit do výuky převodu jednotek :) http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-prevadet-fyzikalni-jednotky