dudu

vlastnictví bytu

Žijeme v domě, se společenstvím vlastníků a každý má na LV jasně zapsán svůj byt, metry společných prostor a parcely pod barákem. Nedávno manželka zdědila byt v domě, kde asi nějak nedokončili privatizaci, protože se stala majitelkou n-tiny od všeho.
Tento majetek nelze použít jako zajišťovací prostředek. Jde prosím o běžně aplikovavanou praxi nebo je něco špatně. Hrozí zde závažná rizika? Mám např. obavu, že dostane-li se do fin. problémů jeden podílník, může být uvalena exekuce na celý dům? Děkuji za názor a radu.
Doplňuji:
Díky pane Stando. V usnesení OS je řečeno, že paní nabývá"

  • budovu-bytový dům čp. … na pozemku p.č.st. … /včetně venkovním úprav/ a pozemek p.č. st… zastavěná plocha a nádvoří, zapsané na LV č. … pro obec …, a KÚ .....,

vše v podílu ideálních 17/100, ke dni úmrtí zůstavitelky v obvyklé ceně … Kč. Pak ještě zařízení bytu.
A zde je to jádro pudla., dále už nic konkretního není uvedeno a to ani např. č. bytu! Jsem z toho fakt jelen.

Nejlepší odpověď
standa

„…na LV jasně zapsán svůj byt, metry společných prostor a parcely pod barákem“
STANDA: na výpise z KN mého bytu (rovněž v domě s SVJ) jsou tyto údaje:

  • identifikace bytové jednotky
  • identifikace budovy (adresa, list vlastnictví)
  • způsob využití („bydlení“)
  • identifikace parcely
  • podíl na společných částech domu a pozemku

Nevím co máte na mysli „majitelkou n-tiny VŠEHO“, protože ta ´n-tina´ se může týkat jen spoluvlastnictví části společných prostor v domě a části pozemku, která náleží k bytové jednotce. A pokud je ta ´n-tina´ i u vlastnictví k bytové jednotce, tak pak se musí jednat o spoluvlastnictví, který vyplynulo z dědického řízení a skutečně byt*) pak může spoluvlastnit více osob.

*) byt včetně přináležijícího podílu společných prostor a pozemku (ale podíl společných prostor musí být z logiky věci jiný než ta ´n-tina´ vlastnictví bytové jednotky

Já si neuvědomuji nějaká rizika…, a to nejen proto, že exekuovat se nedá celý majetek (dům), ale pouze dlužníkův podíl. A navíc musí plati, že při zpeněžování takto ´zabaveného´ majetkového podílu (zpravidla v dražbě) mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo…

Další odpovědi
jkjk

Mozne to je, bezne rozhodne ne. V pripade exekuce je v ohrozneni jen podil spoluvlastnika, zastavit spoluvlastnicky podil take lze (ale musi se chtit i bance). Problem bych spis videl k tomu, ze zde neni zadne pravo na konkretni byt (pokud neexistuji najemni smlouvy k jednotlivym bytum), z toho mouhou vznikout problemy, pokud se obyvatele domu rozhadaji.