justgob

Vkladní knížka ne heslo po matce ale neznáme ho

Zdravím.Potřebui poradit.Mamka mi umřela před 15 lety.Můj bratr ještě za jejího života našel její vkladní knížku na heslo a bylo tam uložena určitá částka.po její smrti jsme tuto knížku hledali ale nic.Otec tedy šel do ČP a ptal se paní co má dělat.Řekla mu že bez hesla nemáme šanci .Byla velmi ochotná,snažila se mu napovídat, ale správné heslo jsme dohromady nenašli.Ted už 15 let leží knížka ve spořitelně a nikdo se k ní nedostane.Prosím myslíte že existuje nějaký fígl jak se k této knížce dostat.Děkuji

Nejlepší odpověď
Funna

Cituji: Jak jsme se dozvěděli od tiskové mluvčí České spořitelny, uvedený postup nebyl zcela v pořádku: (ten tvůj, napovídání hesla) „Přístup zaměstnanců na pobočkách by měl být konzistentní. Heslo není možné klientovi napovídat. Pokud tak zaměstnanec učinil, činil tak nepochybně v dobré víře a ve snaze klientovi pomoci. Nicméně, jde o nestandardní přístup.“

Co tedy uvádějí směrnice banky? Pokud držitel zapomněl heslo a pokud šlo o vkladní knížku na doručitele, musí klient na pobočce provést písemné místopřísežné prohlášení o ztrátě hesla. Pak vám banka peníze vydá. Pobočka při výplatě vkladu standardně ověřuje totožnost klienta a zaznamenává údaje o klientovi, který provedl výběr z vkladní knížky, i o vkladní knížce.

Tip na závěr: nebojte se hesel na anonymních vkladních knížkách a vyražte do banky. Třeba i několikrát. Možná narazíte na stejně dobrou duši, jako se poštěstilo nám. Razítko „heslo“ sice vypadá nepřístupně, vše je ale v praxi jen a pouze na pracovníkovi banky. Pokud vám bankéř neporadí, použijte znalost, že byste rádi místopřísežně prohlásili ztrátu hesla. My jsme o této možnosti vůbec nevěděli, bankovními úředníky nám byla zamlčena. Požádat o provedení místopřísežné přísahy sice můžete rovnou, ale uhádnutí hesla je jistě administrativně méně náročné. Navíc nikdy nemůžete vědět, že v budoucnosti někdo, nejspíš z vaší rodiny, váš nárok na výběr nezpochybní. Uhádnete-li heslo, podobným nepříjemnostem se vyhnete.

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/vklad­ni-knizky/17397-jak-vybrat-vkladni-knizku-bez-hesla

Další odpovědi
led

Oprávnenosť nároku na uložené úspory na heslo, ako súčasť dedictva môže rozhodnúť v takomto prípade len príslušný súd. Aj banky sú povinné dodržovať zákon.

cukrar

Jestliže ta knížka fyzicky existuje, a neprošla dědictvím, musíte otevřít dědické řízení. Pak s rozhodnutím soudu jít do banky. Ale tam již vědí jak dál..

mosoj

Našli jsme vkladní knížku po babičce, která již nežije, můžeme peníze z knížky převést?

S vkladem na vkladní knížce na doručitele disponuje ten, kdo vkladní knížku předloží a zná případné heslo. Pokud heslo znáte nebo není vkladní knížka heslem chráněna, může se kdokoliv z Vaší rodiny dostavit a vkladní knížku na doručitele zrušit. Pokud je vkladní knížka chráněna heslem a nikdo toto heslo nezná, je třeba v tomto případě opětovně otevřít dědické řízení. Pro výplatu vkladu z vkladní knížky v rámci dědického řízení není třeba heslo znát