annas

Víte, z čeho se vyráběl a vyrábí purpur?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Purpurem se barvilo již v roce 1400 př.n.l. v antické Sareptě.

Zdrojem barviva byla tekutina vytékající ze žlázy mořského plže ostranky jaderské (Murex bradaris). Dle Plinia St. byla zahřívána po deset dní ve velkých kovových (snad cínových) kádích, k extraktu se přidávala sůl. Výsledný odstín bylo možné měnit přídavkem moče. Na jediný gram barviva bylo zapotřebí 12000 živočichů! Purpur byl barvou používanou ke zdůraznění důstojnosti a významu, barvou, kterou si přivlastnili vládcové.

Féničané jsou proslulí jako výrobci purpurového barviva, které se získávalo hnitím mořských měkkýšů.

Výroba purpuru začíná mizet se zánikem Římské říše, tajemství výroby se definitivně ztrácí v 15. století. K jeho znovuobjevení však došlo roku 1685.
Pracovní postup – látky se nořily do připravené kapaliny a po vytažení byly usušeny na slunci. Vlivem světla měnily svou barvu od žlutavé přes tmavozelenou, zelenomodrou, modrou a červenou až na tmavorudou.

Středoameričtí indiáni – zdrojem pro jejich purpur byl plž Purpura patula. Měkkýše nezabíjeli, opatrně odebrali podžeberní žlázu a živočichy vrátili zpět na útesy. Do roztoku namáčeli jednotlivé agávové vlákna a nechávali je sušit na slunci, až se vybarvily do sytě červené.

Kelti a Irové okolo r. 1000 přnl., ale také Francouzi, Norové až do 18.st. používali purpur z Nachovce.

V 18. st. se podařilo objevit přístupnější zdroj purpurové barvy – vajíčka Nachovce barevného. Dozrávající vajíčka postupně získávají purpurový odstín.

Zdroj: mix stránek, jedna z nich – http://www.in­zine.sk/article­.asp?art=10470

Další odpovědi
dudu

Toto příroční červené barvivo bylo tuším vyráběno ze středomořského měkkýše ostranky.

BEAES

Je to směs bylin, koření a vonných esencí, dá se vyrobit i doma.

vagra

Pro BEAES-to co popisujete, bude asi purpura.