tom004

Víte proč nosí lidé v saharských zemích černé oděvy?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Předměty, tedy i oděv, černé barvy vyzařují a tím rozptylují do okolí nejvíc tepelné energie. Ze stejných důvodů jsou černé i chladiče nejrůznějších zařízení, u nichž vzniká teplo jako nežádoucí a tedy vlastně odpadní produkt – chladiče polovodičových součástek např. v PC, ale také třeba chladiče automobilových motorů a pod.

Další odpovědi
franku

Tam nosí spíše bílé oděvy.

dědapetr

Tuaregové jsou také někdy nazýváni „modrými lidmi“ díky modré barvě svých oděvů. Tato barva prý není zvolena náhodně, je v ní na poušti nejmenší horko. Tuaregové jsou zahaleni od hlavy až k patě. Muži mají hlavu omotanou dlouhým šálem, který nazývají taguelmoust. Jedná se o obdobu turbanu, z kterého často mužům vykukují pouze oči. Taguelmoust slouží jak ochrana proti písku, prachu a horku ale má také sociální význam. Je nevhodné, aby muž ukazoval svoji tvář Tuaregovi s vyšším sociálním postavením. Ženy jsou celé oblečeny v černém, vlasy zakryté šátkem. Rády se zdobí tepanými šperky ze stříbra. Oblíbeným vzorem je Agadezký kříž, který existuje v různých podobách.

Zdroj: http://www.as­mat.cz/scripts/cla­nek.php?Clanek=190-tuaregove-lide-z-pouste

Targia

Tuarežky nenosí černé oblečení, ale též modré. Modrá barva u Tuaregů je oblíbená i proto, že barvivo indigo má ochranné účinky před sluncem a větrem. Ale Tuaregové nosí i jiné barvy, obzvlášť dnes – viz zdroj a vlastní zkušenost. Ostatně černá barva na Sahaře je mýtus – v Mauritánii, Čadu i Súdánu převládají světlé barvy.

Zdroj: www.tuaregove­.estranky.cz/clan­ky/spolecnost/o­blekani-a-moda.html