marci1

Víte o tom, že v obalu českých vajec jsou vejce různého původu?

Dnes mě trošku zarazila sousedka s tím, že není obeznámena s tím, v balení českých vajec nemusí být jen česká vejce, ale i vejce jiného původu: PL, NL, BE, LV apod. Měla tam polská vajíčka, která byla testována a bylo testy zjištěno, že nebývají čerstvá. Pokud chcete znát původ vajec, musíte se podívat na skořápku vejce, kde je vyražena země původu. Na skořápce vejce je uveden způsob chodu, např. 3 v klecích a dále země původu (uvádím výše). Vždy si kontroluji skořápku kupovaných vajec a vím, že to dělá málo kdo. Doufám, že se toto značení brzy změní a spotřebitel nebude mít pocit, že je klamán. 🙂

Jen pro zajímavost, jak rozumět označení na skořápce: http://www.ces­kavejce.cz/pro­dukty/povinna-oznaceni

Nejlepší odpověď
Kepler

Nevěděl jsem to, ale dneska jsem si to taky přečetl. Bohužel pořád přetrvává praxe, že stačí kdejaký šmejd zabalit v Česku a hned je z toho český výrobek. Takové praktiky má i Kaufland s tím jejich srdíčkovým a trikolórovaným sloganem „Máme rádi Česko!“ Je mi z toho blujno…:-(

Další odpovědi
briketka10

Zatím jsem nikdy žádné různé označení
původu země chovu nenašla jen cenu :((

jpau

Celkem pravidelně se mi to stává v obchodech sítí Tesco – je to jeden z důvodů proč tam takovéto věci, pokud možno, nekupuji 🙂.

Drap

To je známá věc. Vejce a nejenom vejce jsou u nás baleny a vydávany za česká.

da ny

Zatím se mi ani v Tescu nestalo, aby avizivaná česká vejce nebyla česká.
„Čerstvá“ jsou často PL, LV, CZ, někdy NL, DE.
Značení si hlídám na skořápce několik let. Poznáte z jakého jsou chovu (eko, klec, podestýlka, volný výběh).
Ráda kupuji vejce u soukromníka v zelenině. Tzv. domácí dovážejí z Rakovníka o velikosti L a XL.
http://www.co­opclub.cz/tipy_a_ra­dy/jak-se-orientovat-ve-znaceni-vajec/
https://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/nakupova­ni/odkud-jsou-vejce-v-obchode-cesti-drubezari-chteji-prisnejsi/r~d34a5a6­4ab2611e6a12d002590604f2­e/?redirected=14872748­28

dubraro

Takových podvodů je mnoho a v důsledku znamenají, že pro nákup několika základních potravin je třeba ssebou nosit tablet připojený na internet (pro informace) a hodinářskou lupu (pro čtení nápisů půlmilimetrovým písmem) a počítat s tím, že zabere půl dne. Rychlý nákup v supermarketu tím jaksi ztrácí půvab.
Vajíčka mám od slepic.

Rohlik

Ano vim to, protoze jsem to videl v reportazi – https://www.stre­am.cz/adost/10013824-jak-polske-slepice-snasi-ceska-vajicka

Mc Merkurion

… ano, to vím . je to naprosto běžné … u mně naopak se stává, že v obalech od různých prodejců, mám vejce stejného původu …

gecco

Dany – pokud jde o vejce nevím (taky je kupuju nejraději od soukromníka – známého), ale v Tesco se mi podařilo potka několik takových ´oje*ů´ zákazníka, že pokud vysloveně nemusím, nejdu tam… A tak už jsem tam několik let nebyl…
😉
Jmenovitě Tesco Eden – ale ono to v jiných jiné nebude…