Avatar uživatele
annas

Víte, o kterého významného českého básníka jde? Vzpomenete si na jeho dílo?

Ačkoli zemřel 6. 11., jako úmrtní den byl zapsán 5. listopad. To aby se „urychlil pohřeb a nevypukla panika.“

Nezůstalo po něm mnoho. Nevíme ani, jak vypadal. Někteří považují drobnou kresbu v jeho deníku za básníkův autoportrét. Jiní jeho podobu hledají ve své fantazii. Jejich představy se liší, v názoru na jeho dílo se ale vzácně shodují. Odešel v něm snad nejnadanější básník své doby.

Poznáte, koho nebo co oslovuje těmito verši ve své lyrickoepické skladbě?

„Vy, již dalekosáhlým během svým co ramenem tajemným zemi objímáte, vy hvězdy rozplynulé, stíny modra nebe, vy truchlenci, již rozsmutnivše sebe, v tiché se slzy celí rozplýváte, vás já jsem posly volil mezi všemi."

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? anonym, vagra, rynek878, iceT před 4912 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Já se domnívám,že to je:

Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha – 6. listopadu 1836 Litoměřice) byl český básník a prozaik, představitel českého romantismu a zakladatel moderní české poezie. Proslavil se jak svým životem, tak dílem, jemuž dominuje lyrickoepická skladba Máj (1836), jedna z nejvydávanějších českých knih.

link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_Hynek_M%C3%A1c­ha

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Odpovědi jenom doplním odpovědí na poslední část otázky-
Mácha vyjadřuje svůj silný vlastenecký vztah ke své rodné zemi.
Je to patrné zvláště ze závěru básně:
…Ach v zemi krásnou, zemi milovanou,
v kolébku svou i hrob svůj, matku svou,
v vlasť jedinou i v dědictví mu danou,
v šírou tu zemi, zemi jedinou,
v matku svou, v matku svou.....

Zdroj: Literatura

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bestak

Karel Hynek Mácha
Doplňuji:
Já se nedomnívám, já to vím.

Upravil/a: bestak

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

Annas-přehlédl jsem poslední část otázky,pendluju mezi plotnou a počítačem a tak to potom dopadá.Opravdu neumím dělat dvě věci najednou.Díky.

před 4912 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek