ondraskova

Víte někdo, jestli se ještě dělají pasy na počkání? Popřípadě jaká je nejkratší doba do obdržení?

Nejlepší odpověď
gecco

…" na počkání"…
Ne.
Ale pas jsi schopna si vyřídit do 15 dnů (řekněme, když se usměješ na úřednici, do týdne) – ale pozor na to, že má platnost jen 6 měsíců (tzn. že do některých zemí, které vyžadují platnost pasu ještě X dnů po ukončení pobytu – cesty, se vůbec nedostaneš) a také nemá strojově čitelné údaje a neobsahuje biometrická data (do některých zemí nutná pro získání viza)…
Doplňuji:
Mimochodem – lhůta pro vydání plnohodnotného pasu je 30 dnů, za 14 se to (s ´popostrčením´ uřednicí) – pokud není nějaký problém, dá vyřídit.
A ještě – do mnohých zemí (Schengen + něco málo okolo) můžeš cestovat na OP…
😉

ondraskova

Děkuju, bydlim v zahraničí, takže budu muset na velvyslanectví, když už to nedělají na počkání, počítám cca měsíc čekání…

gecco

Aha – to zahraničí je dost podstatná informace – v tom případě je lhůta pro vydání běžného pasu 60 dnů a nepodařilo se mi dohledat lhůtu pro vydání toho ´zrychleného´ pasu…