doney gal

Víte něco o emigraci sovětských židů do USA nebo Izraele?

V 70. nebo 80. letech prý hodně židů utíkalo nebo se pokoušelo utíkat ze Sovětského Svazu do USA nebo Izraele. Nevíte o tom něco? Byla to prý nějaká velká aféra.

Nejlepší odpověď
gecco

Zhruba tak do 60. let byla migrace ze SSSR v podstatě nemožná, sověti se dokonce pokusili vytvořit židovské gheto (autonomní židovskou oblast) na dálném východě (nešlo ale o násilné přesidlování, takže se jim příliš nedařilo).
Pak, zhruba od konce 50. let se tlak na Židy a Němce (válečné zajatce) zmírnil a zhruba od 60. let se mohli vystěhovat – neznám statistiky kolik kam, ale většina Židů směřovala do Izraele (Němci, pochopitelně, ponejvíce do Německa).
A tato emigrace pokracovala i v 90. letech, kdy do Izraele směřovali Židé i z jiných zemí rozpadlého východního bloku.
O „aféře“ nevím (pokud aférou nemyslíš nedodržování mezinárodních smluv ze strany SSSR táhnoucí se od konce WWII).
😉