Miroslavst

Víte který význačný francouzský fyzik, nositel Nobelovy ceny by dnes oslavil své narozeniny?

Víte o koho se jedná a za co mu byla udělena Nobelova cena?
Dnes by mu bylo 158 let.

Nejlepší odpověď
hawranek

Henri Becquerel, za objevení přirozené radiaktivity uranových solí, 1903

Další odpovědi
BEAES

Henri Becquerel***
V roce 1877 obdržel inženýrský diplom; poté nastoupil vědeckou dráhu. Začal se zabývat optikou, mj. zkoumal polarizaci světla. Studoval také infračervené spektrum par kovů a absorpci světla v krystalech. V roce 1888 získal doktorský titul. Následujícího roku byl zvolen do francouzské Akademie věd, stejně jako předtím jeho otec i děd. V roce 1890 se znovu oženil s Louise Désirée Lorieux. Po smrti otce v roce 1892 pokračoval v jeho práci a v roce 1895 se stal profesorem na Polytechnické ško­le.

V roce 1896 při zkoumání fluorescence uranových solí objevil přirozenou radioaktivitu. Za tento objev mu byla v roce 1903 udělena Nobelova cena za fyziku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hen­ri_Becquerel