annas

Víte, kterého českého jazykovědce proslavila tato věta: „Nyní chléb budete jísti, vodu pak budete píti…“?

O co se zasloužil v roce 1915? Odkud se k němu věta dostala?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Bedřich Hrozný, vědec, jehož tolik proslavila chetitská věta „Nyní chléb budete jísti, vodu pak budete píti…“, umírá 12. prosince roku 1952. Jeho ostatky jsou uloženy na hřbitově v Lysé nad Labem
Kromě objevení písma Chetitů v r. 1915 se Hrozný spolupodílí na rozluštění luvijského hieroglyfické­ho písma.

Bedřich Hrozný proto přepisoval znění chetitských textů do latinské abecedy na papírové kartičky, z nichž sestavoval jakýsi slovník – ovšem zpočátku bez odpovídajících významů slov. Díky slovníkovému řazení se však k sobě často dostaly různé podoby téhož slova. Z toho už šlo ledacos vyvozovat: například, že jde o časování jednoho slovesa. V podstatě tak získal gramatiku neznámého jazyka ještě před tím, než porozuměl obsahu. Porovnáváním těchto slov s jinými starověkými jazyky, které mohly být s chetitštinou příbuzné, se pokoušel přijít na jejich význam. Současně hledal souvislejší text, který by mu na základě tohoto postupu dal nějaký smysl. V srpnu roku 1915 tak poprvé přečetl celou větu. Zněla: „Nyní chléb budete jísti, vodu pak budete píti.“

http://zivoto­pisyonline.cz/be­drich-hrozny-651879-12121952-vedec-jenz-rozlustil-pismo-chetitu/