annas

Víte, která vánoční píseň letos v prosinci oslavila kulaté výročí? Kde a kdy se zrodila?

Byla přeložena zhruba do 200 jazyků. Např. do japonštiny Šizukeki majonaka maki no misora; finštiny: Jouluyö, jouluyö; svahilštiny: Usiku matakatif.

Doplňuji:
Kulaté výročí oslavil autor textu písně, který se narodil 11. 12. 1792.

Rok vzniku textu písně se totiž liší. Text vznikl dřív, melodie později. Stejně jako počet překladů do jiných jazyků. Někde se uvádí 300, ale v TV bylo upřesněno na 200.

Nejlepší odpověď
vagra

Tichá noc, se díky náhodě zrodila téměř před 200 lety nedaleko Salcburku, ve vesničce Oberndorf.
O půlnoční mši 24. 12. 1818 měla premiéru v kostelíku sv. Mikuláše v Oberndorfu.
Farář Mohr, autor textu zpíval tenor a doprovázel na kytaru, učitel Gruber, autor hudby zpíval bas, dětský smíšený sbor se zhostil refrénu.

… Když dva neznámí muži, vesnický farář a vesnický učitel a varhaník, dali před téměř 200 lety světu nádhernou prostou zbožnou píseň, určitě netušili, že se Štědrý den již nikde a nikdy neobejde právě bez ní. Bez Tiché noci.

Zdroj: zkráceno z-http://cestova­ni.idnes.cz/kde-se-zrodila-nesmrtelna-pisen-ticha-noc-fps-/kolem-sveta.aspx?c=A041221­_131739_igsvet_tom

Další odpovědi
M.

Tichá noc :)

annas

Svou otázku jsme z osobních důvodů smazala. Admini ji vrátili zpět.

Illines

Annas,je to zajimava otazka.A je treba o ni vedet.

Illines

A dobre ji zpiva Frank Sinatra,moje sestra byla v presvedceni ,ze ji i on sam slozil.A tady ve SKOTSKU JI MAJI TAKE ZA SVOU.

anonym

Tak vidíte, ale nechápu, proč jste ji sama smazala?

annas

Ad Dr.Ban. Historik tuto píseň připomněl v jednom pořadu v TV . Domnívala jsem se, že by původ vzniku této písně mohl někoho zajímat. Za její uvedení může myš … Bez komentáře … Převzala jsem informace z netu, jenže v jednom zdroji byla chybná informace. Dodatečně jsem zjistila, že píseň neoslavila kulaté výročí, takže jsem chtěla předejít kritice … jsem totiž ostře sledovaná:-)).

Děkují vám i illines za názor.