hanulka11

Víte která osobnost je spjatá s dnešním datem?

Kapelník, dirigent, v roce 1823 založil první operní skupinu u nás.
21.12 1834 zazněla jeho píseň slepého houslisty žebráka Mareše.
Jak se píseň jmenovala a čím je pro nás slavná?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

František Jan Škroup (3. června 1801, Osice [u Hradce Králové], Svatá říše římská [České království] – 7. února 1862, Rotterdam, Nizozemsko) byl český hudebník, dirigent a hudební skladatel.

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka je divadelní hra Josefa Kajetána Tyla. Poprvé byla uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle. Knižně byla vydána v roce 1877. Poslední zpracování hry bylo napsáno Helenou Šimáčkovou. Ve hře se objevuje píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Ve hře ji zpívá slepý houslista Mareš. Tato píseň byla složena Františkem Škroupem.

A slavná je tím, že je to naše hymna
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kde_do­mov_m%C5%AFj

Další odpovědi
annas

Odpověď je v odkazu.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­119&q=Kde+domov+m%C5%AF­j&sa=Vyhledat#1360