annas

Víte, komu se říkalo „doktor inzulín“? Jaká je souvislost mezi ním a datem 27. července 1921?

Nejlepší odpověď
kapka

Nejspíš se to dozvíme v této knize http://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/doktor-inzulin-6672 🙂
„Doktor inzulín“ byl Frederick Banting, laureát Nobelovy ceny. Roku 1921 kanadský chirurg Frederick Banting a jeho spolupracovník a student medicíny Charles Herbert Best, za finanční podpory profesora John James Richard Macleoda, extrahovali inzulin z psího pankreatu a injekčně jej vpravili do jiného pokusného psa, u něhož se příznaky diabetu zmírnily. Posléze pokus zopakovali na diabetickém dítěti, které se tak stalo prvním úspěšně léčeným diabetikem na světě.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­abetes_mellitus

Další odpovědi
HOMER

Dne 27. července 1921 vědci poprvé izolovali hormon inzulin, který má klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Dnes pomáhá stovkám milionů lidí na celém světě.

Od 27. července roku 1921 začali tuto látku podávat jiným psům, u nichž byla cukrovka uměle navozena. Účinek na čím dál apatičtějšího čtyřnožce se podobal podání živé vody.

Na lidském pacientovi byl isletin, jak Banting látku nazval, vyzkoušen v lednu 1922. Prvním pacientem, jemuž byl inzulin podán, se stal čtrnáctiletý diabetik Leonard Thompson, u něhož ale látka s vysokým obsahem nečistot zpočátku vyvolala alergickou reakci. Biochemikovi Jamesi Collipovi se však rychle podařilo vyrobit čistší formu isletinu. Thompson se nakonec dožil 27 let.

Isletin, respektive inzulin, jak se látce začalo říkat, zachránil bezpočet lidských životů. Nebylo divu, že Nobelova cena za lékařství připadla v roce 1923 Bantingovi a Macleodovi. Bestův přínos k revolučnímu objevu zůstal v té době opomenut, ale Bartling se s ním rozdělil o finanční odměnu s cenou spojenou. Inzulin nebyl patentově chráněn, vědci objev za jeden dolar „prodali“ Torontské univerzitě za pronájem laboratoří, a ta ho okamžitě uvolnila.

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/zachra­nuje-zivoty-uz-90-let-inzulin-dul-/veda.aspx?c=A110727­_104449_veda_mla

dědapetr

Banting s Bestem spasili cukrovkáře
Současná medicína naštěstí má pro boj s touto autoimunitní chorobou velmi účinnou zbraň, na jejímž objevu mají zásluhu kanadští vědci Frederick Banting a Charles Best. Právě jim se 27. července 1921 podařilo izolovali hormon inzulin, který má klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ka­lendarium/131259-banting-s-bestem-spasili-cukrovkare/