annas

Víte, kdy, kde a proč vzniklo přirovnání?

Podobat se jako vejce vejci.

Nejlepší odpověď
anonym

Podle pověsti se Anně Rakouské narodili dva synové.Aby s nimi nebyly problémy,a to by jistě byly,rozdělili je.To je ten známý příběh O muži se železnou maskou.
Ten není potřeba připomínat,že?
Jeden z bratrů,ten,co byl na výsluní – o všem samozřejmě věděl.Měl pochopitelně výčitky svědomí,a tak,když mu jednoho dne přinesli k snídani vejce,„bouchli mu saze“,praštil s nimi o zeď a hulákal něco v tom smyslu,že mu nikdo nemusí TAKHLE připomínat bratrovu existenci a fakt,ŽE JSOU SI PODOBNI JAKO VEJCE VEJCI.
Jak jsem koupil........

Další odpovědi
vagra

Že latinské rčení Tam similis et quam ovo ovum ,vyslovil Seneca, římský filozof, dramatik, básník a politik,je jasné.
Proč?Opravdu máloco se tak sobě podobá,jako vejce vejci.
Kdy a kde toto přirovnání vzniklo,jsem prozatím nevypátral.

Zdroj: Wikipedia

hanulka11

Protože vejce jsou všechna stejná ---
když je víc věcí úplně stejných

ať hledám jak hledám – nemohu nic najít

anonym

Nevím kdy vzniklo,hádám,že tehdy,kdy se začalo říkat je jako z divokych vajec,no jo,ale kdy?

led

Dali ste naozaj ťažkú otázku.
Čo bolo skôr vajce, alebo človek?
Ano z pohľadu bežného človeka sa naozaj vajcia podobajú akoby ich jedna sliepka mala 🙂.
Je to asi to isté ako my nerozoznáme Číňana zo severu od Číňana z juhu. Pre nás sú rovnakí.
Myslím teda, že to vzniklo takým istým omylom.

annas

Led, děkuji. Kdysi jsem četla, ale v hlavě zůstal jen zlomek. Musím pátrat tedy v literatuře.

annas

Samozřejmě, že tvrzení je staré, jak uvádí Vagra. Ale rozšířílo se od Ludvíka XIV. – souvisí s jeho bratrem, mužem se železnou maskou.

Bubca připomněl to, co mně nějak leželo v hlavě.

led

Zase viem o niečo viacej. Ďakujem. 🙂