Avatar uživatele
annas

Víte, kdy, kde a proč vzniklo přirovnání?

Podobat se jako vejce vejci.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, led, anonym, quentos, mojitek, vagra, rynek878, nnn1, iceT před 4874 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Podle pověsti se Anně Rakouské narodili dva synové.Aby s nimi nebyly problémy,a to by jistě byly,rozdělili je.To je ten známý příběh O muži se železnou maskou.
Ten není potřeba připomínat,že?
Jeden z bratrů,ten,co byl na výsluní – o všem samozřejmě věděl.Měl pochopitelně výčitky svědomí,a tak,když mu jednoho dne přinesli k snídani vejce,„bouchli mu saze“,praštil s nimi o zeď a hulákal něco v tom smyslu,že mu nikdo nemusí TAKHLE připomínat bratrovu existenci a fakt,ŽE JSOU SI PODOBNI JAKO VEJCE VEJCI.
Jak jsem koupil........

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Že latinské rčení Tam similis et quam ovo ovum ,vyslovil Seneca, římský filozof, dramatik, básník a politik,je jasné.
Proč?Opravdu máloco se tak sobě podobá,jako vejce vejci.
Kdy a kde toto přirovnání vzniklo,jsem prozatím nevypátral.

Zdroj: Wikipedia

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Protože vejce jsou všechna stejná ---
když je víc věcí úplně stejných

ať hledám jak hledám – nemohu nic najít

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nevím kdy vzniklo,hádám,že tehdy,kdy se začalo říkat je jako z divokych vajec,no jo,ale kdy?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Dali ste naozaj ťažkú otázku.
Čo bolo skôr vajce, alebo človek?
Ano z pohľadu bežného človeka sa naozaj vajcia podobajú akoby ich jedna sliepka mala 🙂.
Je to asi to isté ako my nerozoznáme Číňana zo severu od Číňana z juhu. Pre nás sú rovnakí.
Myslím teda, že to vzniklo takým istým omylom.

před 4874 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Led, děkuji. Kdysi jsem četla, ale v hlavě zůstal jen zlomek. Musím pátrat tedy v literatuře.

před 4874 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Samozřejmě, že tvrzení je staré, jak uvádí Vagra. Ale rozšířílo se od Ludvíka XIV. – souvisí s jeho bratrem, mužem se železnou maskou.

Bubca připomněl to, co mně nějak leželo v hlavě.

před 4873 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Zase viem o niečo viacej. Ďakujem. 🙂

před 4873 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek