Vite kdo to byla-knezna Kaca?

Nejlepší odpověď
annas

Lamberskou stezkou po stopách kněžny Káči

Černá Káča, jak jí na panství říkali, byla vybrána, aby knížete uvítala chlebem a solí. V té době byla patnáctiletá a podle dochovaného ústního podání, velmi krásná.

Knížeti se pomalu blížila třicítka a věčné harcování, bez zázemí z místa na místo, už ho netěšilo. Ale byl tu zákaz ženitby. Kníže byl i nadále velmi volnomyšlenkářský, Kateřina se mu zalíbila, pozval jí na zámek v Žichovicích. Přidělil jí učitele a „dvorní dámu“, kteří Kateřinu vzdělávali a učili jemným způsobům. Při další cestě do Rakouského Steyeru, už vzal Káču sebou a příbuzným ji představil, jako svoji družku. Jejím rodičům dal do nájmu statek v Daměticích. Během patnácti let spolu měli devět dětí, z nich dvě zemřely jako malé. Žili jako rodina.

Když si císař František Josef I. v dubnu roku 1854 vzal bavorskou princeznu Alžbětu (Sisi), byla v monarchii vyhlášena amnestie. Gustav Jáchym ale váhá, zda má o amnestii požádat. Nedokáže se rozhodnout, jak se pak zachovat. Zda Kateřinu s dětmi „vyplatit“ a uzavřít sňatek s rovnocennou partnerkou a zachovat tak pro svoje nové potomky panství, nebo se oženit s Kateřinou, veřejně se přiznat k dětem a tím panství po své smrti přenechat potomkům uherské větve. Když Kateřina na podzim porodí deváté dítě, Gustav se rozhodne. Domluví si audienci u císaře a do Vídně přiveze i Kateřinu. Dostávají od císařského páru povolení k sňatku a císař uděluje Kateřině titul hraběnky.
Podrobnosti na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:zet­JPYKlH9IJ:sede­satka.cz/node/4979+Kdo+­byla+kn%C4%9B%­C5%BEna+K%C3%A1%C­4%8Da&cd=1&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz