tom004

Víte kdo řekl: “Je-li něco horšího v moderním světě, než úpadek vyšší morálky,je to upevňování nižší morálky“?

Opravdu se to děje?

Nejlepší odpověď
annas

Chápu tento výrok tak, že „nižší“ morálka se řídí tím, co prezentuje „vyšší“ morálka. Většina se tedy podří menšině. Jaký pán, takový kmán.

Nevím, kdo je autorem těchto slov.

Další odpovědi
chudst

Take nevim, kdo to rekl. Ale ja to spise chapu tak, ze vyssi moralni zasady se vytraci (dobro, pomoc bliznimu), a nizsi moralka se upevnuje (korupce – vlastni prospech, apod.). Ale mozna to chapu spatne – nerozumim, proc je to ‚horsi‘, dle meho nazoru to jde spolu ruku v ruce. Pokud nedelam ‚dobro‘ (jak ho lze obecne chapat, nemusi to byt nutne zasilani prispevku na charitu), delam ‚zlo‘ – neutral vetsinou neni.
Doplňuji:
A verejne gratuluju ke stribrne hvezde! :) Nejen tve rady, ale i otazky slouzi cloveku k zamysleni – a za to dekuji!

dědapetr

A mravní úroveň společnosti klesá stále více. Dochází se k morálce Římanů v úpadku, k morálce starého režimu,
k morálce z konce vlády maloměšťácké.
Vše, co bylo v člověku dobré, veliké, šlechetné, pomalu se
otupuje, rezaví jako neupotřebený nůž. Lež stává se ctností, plochost nevinností. Obohacovati se, těšiti se z okamžiku, vysilovati
na čemkoli inteligenci, zápal, energii, stává se heslem majetných
tříd stejně, jako množství chudých lidí, jejichž ideálem jest zdáti
se měšťáky. Tu zchátralost vládnoucím — soudce, kléru a tříd
více nebo méně majetných — stává se tak pobuřující, že počínáA mravní úroveň společnosti klesá stále více. Dochází se k morálce Římanů v úpadku, k morálce starého režimu,
k morálce z konce vlády maloměšťácké.
Vše, co bylo v člověku dobré, veliké, šlechetné, pomalu se
otupuje, rezaví jako neupotřebený nůž. Lež stává se ctností, plochost nevinností. Obohacovati se, těšiti se z okamžiku, vysilovati
na čemkoli inteligenci, zápal, energii, stává se heslem majetných
tříd stejně, jako množství chudých lidí, jejichž ideálem jest zdáti
se měšťáky. Tu zchátralost vládnoucím — soudce, kléru a tříd
více nebo méně majetných — stává se tak pobuřující, že počíná nový záchvěv kyvadla.

Zdroj: http://obzor.e­uweb.cz/Anarchis­ticka-moralka-Kropotkin.pdf