Avatar uživatele
tom004

Víte,kdo,kdy a kde se začal používat slovo >kuthánek< pro malý kastrůlek?

Doplňuji:
Děkuji za odpovědi i za odkaz na modrou lištu.Otázku jsem tam zadal,a když nic nenašla,tak jsem se zeptal.Ale to upozornění mi nevadí,naopak,a­lespoň jsem se dozvěděl,na co se uživatelé ptali před cca dvěma lety.
A ještě doplním,i pro ostatní.Líbí se mi od Vás >annas<,že upozorníte na lištu,a klidně opakovaně odpovíte.Někteří jiní,si neodpustí odpověď s určitou dávkou,no prostě nehezky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? iceT, johana 56, soudek, Deli před 4475 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Už jsem odpovídala na význam slova kuthan (zjednodušeně i kutan). Kuthanek je zdrobnělina.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-jsou-to-kutany

Podle staročeského slovníku slovo kuthan pochází z němčiny ze střhn. Glutpfanne; původní význam je pánev na žhavé uhlí. Později se význam rozšířil a znamená:

  1. pánev, mělčí plochou nádobu k přípravě pokrmů na otevřeném ohni
  2. větší nádobu na vodu; [k vaření] kotel; [k mytí] umyvadlo, vanička
  3. varnou pánev, pivovarský kotel
  4. kovovou nádobu k uchovávání n. přenášení žhavého uhlí, popela ap., zvl. (v bibli) jako součást obětního náčiní
  5. nádobu k rozmělňování pokrmů třením

U nás na Hané znám jako pojmenování malého pekáčku. Jinak jde v širším slova smyslu o pojmenování nádoby na vaření.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Netuším. U nás , v západní části střední Moravy jsem takové slovo ani nikdy neslyšel

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Děda Louda

Otázka je položena opačně, proti smyslu informace. Jádrem pudla je, co bylo dřív. V tomto případě kuthan (kuthánek) předcházel později převzatému označení kastrol (kastrůlek).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Tome, děkuji.

před 4474 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

Rozhodně není za co.Vždy píši jen to co si myslím.Jo,a omlouvám se opožděnou reakci.Ještě pořád mám problém,všimnout si příspěvků v diskusi.Ale,učím se. 🙂

před 4474 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek