tom004

Víte,kdo,kdy a kde se začal používat slovo >kuthánek< pro malý kastrůlek?

Doplňuji:
Děkuji za odpovědi i za odkaz na modrou lištu.Otázku jsem tam zadal,a když nic nenašla,tak jsem se zeptal.Ale to upozornění mi nevadí,naopak,a­lespoň jsem se dozvěděl,na co se uživatelé ptali před cca dvěma lety.
A ještě doplním,i pro ostatní.Líbí se mi od Vás >annas<,že upozorníte na lištu,a klidně opakovaně odpovíte.Někteří jiní,si neodpustí odpověď s určitou dávkou,no prostě nehezky.

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem odpovídala na význam slova kuthan (zjednodušeně i kutan). Kuthanek je zdrobnělina.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-jsou-to-kutany

Podle staročeského slovníku slovo kuthan pochází z němčiny ze střhn. Glutpfanne; původní význam je pánev na žhavé uhlí. Později se význam rozšířil a znamená:

  1. pánev, mělčí plochou nádobu k přípravě pokrmů na otevřeném ohni
  2. větší nádobu na vodu; [k vaření] kotel; [k mytí] umyvadlo, vanička
  3. varnou pánev, pivovarský kotel
  4. kovovou nádobu k uchovávání n. přenášení žhavého uhlí, popela ap., zvl. (v bibli) jako součást obětního náčiní
  5. nádobu k rozmělňování pokrmů třením

U nás na Hané znám jako pojmenování malého pekáčku. Jinak jde v širším slova smyslu o pojmenování nádoby na vaření.

Další odpovědi
Drap

Netuším. U nás , v západní části střední Moravy jsem takové slovo ani nikdy neslyšel

Děda Louda

Otázka je položena opačně, proti smyslu informace. Jádrem pudla je, co bylo dřív. V tomto případě kuthan (kuthánek) předcházel později převzatému označení kastrol (kastrůlek).

annas

Tome, děkuji.

tom004

Rozhodně není za co.Vždy píši jen to co si myslím.Jo,a omlouvám se opožděnou reakci.Ještě pořád mám problém,všimnout si příspěvků v diskusi.Ale,učím se. 🙂