iceT

Víte kdo je autorem

dodnes známého a užívaného výroku o dřívějším příchodu a z toho vyplývajících výhod?Z které doby tento výrok pochází?
Doplňuji:
Já jsem byčetla v časopise:Tahle větička pochází te středověku a přišel s ní muž jménem Eike von Repkow,který se nedokázal smířit s chaotickými poměry,které panovaly v jeho zemi.Žilo tam několik národů,a když došlo k soudní při,každý podléhal rozdílnému právu podle místa svého bydliště.Proto se Eike rozhodl sepsat právní spis,kam pečlivě zaznamenával právo své země.Myslel na práva šlechty,duchov­ních,sedláků a také prstých občanů a řešil lahůdky typu"komu patří jablko,které spadne přes plot do sousedovy zahrady".Právě o konfliktech běžného života je zde hojně pojednáno.Takže kdo má přednost,když k mlýnu dorazí několik povozů?Eike odpovídá:„Kdo dříve přijede,má dříve mlíti“.
V Německu se prý této větičky drží jako mravní zásady,přinej­menších v mlýnicích,a my ostatní ji používáme,když chceme někomu vysvětlit,proč už na ně nic nezbylo.

opsáno z Chvilky pro tebe,ale nejsem si po vašich odpovědích si nejsem jistá kde je tedy pravda.Nejspíš někde tam venku…:-)
I tak děkuji…

Nejlepší odpověď
dědapetr

Našel jsem toto:Kdo dřív přijde, ten dřív mele
Don Quijote.
http://databa­zetextu.unas.cz/pa­ge/texty/130.php
Patří do českých přísloví.
http://cs.wiki­quote.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_p%C5%99%C3%AD­slov%C3%AD
Taky toto,Propuštěný otrok Publius Terentius Afer – římský dramatik, původem Lybijec, je autorem výroku: Qui prior est tempore, potior est iure – … (Tajenka). U nás se vžilo: Kdo dřív přijde, ten dřív mele.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:u5Jhw0JaD0gJ:­www.krizovky.web­z.cz/153.html+au­tor+v%C3%BDro­ku+Kdo+d%C5%99%C3%AD­v+p%C5%99ijde,ten+d%C5%­99%C3%ADv+mele&cd=6&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Další odpovědi
anonym

Kdo dřív přijde,ten dřív mele? Snad z dob,kdy se ještě mlelo ve mlýnech v malém! Autor neznámý!