Retko

Vite kdo/co je Samael?

Kdo/co je Samael ???

Nejlepší odpověď
annas

Samael
Poněkud rozporuplný archanděl, na nějž se v mytologii pohlíželo různě. Židé jej považovali za vládce pátého nebe. Sám obýval nebe sedmé a zároveň patřil mezi sedm regentů světa, kde sloužily dva miliony andělů. Prý zápasil s Jákobem. Byl to možná právě Samael (nebo Metatron), kdo zadržel ruku Abraháma, když chtěl obětovat svého syna. Představoval sílu boží a dle kabaly byl jeden z pěti andělů světa Briah. Právě Samael se nejspíš později vzbouřil proti bohu. Jméno Samael prý totiž patřilo Satanovi, než jej bůh svrhl z nebe. Samael se poté oženil s Lilith. Údajně svedl Evu (Sayings of Rabi Elizel). Od té doby se na něj nahlíží jako na zlého démona. Měl mnoho přízvisek. Svůdce, žalobce, ničitel, velitel démonů, anděl smrti…
Enoch považuje Samaela za prince démonů a kouzelníků, strážného anděla Esau a patrona hříšného Říma. V Zoroaštrismu (Zaratuštrismu) přítel andělů prostituce. Apokryf Jana uvádí, že Samael je třetí jméno boha Yaldabaoth (druhé je Saklas). V tomto kontextu představuje Samael slepého boha. Toto téma zaslepení si velmi oblíbil gnosticismus. Zde Yaldabaotha stvořila Sophia z nicoty a chaosu (proto často označován jako Syn Chaosu). Zprvu si ani neuvědomoval svou existenci. Sophia mu nakonec udělila vládu nad vesmírnou substancí a on se prohlásil za všehomoucího (odtud označení „slepý bůh“). Sophia se později zděsila toho, co sama vytvořila (proto se někdy uvádí, že se narodil jako chyba Sophie). Sabaoth, syn Yaldabaotha, se otci postavil, rozhodnut jej zničit. Nakonec Yaldabaotha pokořila sama Sophia, když se mu zjevila jako čiré světlo…(tato teorie ovšem nemusí být správná protože slepým bohem je často označován „Camael“, se kterým je Samael často mylně zaměňován)

Zdroj: http://darkness-is-coming.blog.cz/0804/sa­mael

Další odpovědi
ten který je

Samael je i název jedné hudební skupiny která hraje elektoindustriál.

panenka

já bych řekla že samael je satán