annas

Víte, kdo byl Gavrilo Princip a co způsobil? Má něco společného s naší zemí?

Neslavná událost …

Nejlepší odpověď
chudst

No, zastrelil Frantiska Ferdinanda d'Este, pokud se nepletu. Ale jestli ma spolecneho neco s nasi zemi se musim kouknout.
Doplňuji:
Aha, byl v nasi zemi veznen – v Terezine, zemrel tam na tuberu. ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ga­vrilo_Princip )

Další odpovědi
Athootita

Gavrilo Princip spáchal atentát, v jehož důsledku zahynul nástupník rakouského trůnu František Ferdinand d'Este a jeho manželka Žofie Chotková. Následně Rakousko-Uhersko vyhlásilo také na popud Německa Srbsku válku – atentát byl sice spáchán v Bosně a Hercegovině, nicméně Princip ( čti Prinčip) byl Srb. Součástí tehdejšího Rakouska-Uherska bylo samozřejmě Československo, takže po začátku války museli Češi a Slováci bojovat na straně Rakouska-Uherska.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ga­vrilo_Princip

led

Gavrilo Princip, srbský separatista, v Sarajeve spoluspáchal atentát na následníka rakúskeho trónu arcivojvodu Frantiska Ferdinanda d'Este a jeho manželku.
Toto sa neskôr vydávalo za dôvod vypuknutia 1.svetovej vojny.
Kedže České kraje a Slovensko boli súčasťou Rakúsko-Uhorska museli aj z týchto krajín dodať vojakov ako „potravu pre delá“.
Vplyvom VOSR 1917 sa koncom vojny vytvoril na popud amerického prezidenta Wilsona v roku 1918 z porazeného Rakúsko-Uhorska tzv.sanitný kordon proti Rusku od Baltu po Čierne more, ktorý tvorili novovzniknuté štáty medzi inými aj Československo.
PS. Athootita,
v časoch 1.sv.vojny Československo ešte neexistovalo