ivzez

Víte, k čemu argentinské babičky využívají DNA?

Když už tu máme jeden nepřiznaný článek o DNA z Extra Story, přidám další:
http://extras­tory.cz/argen­tinske-babicky-pouzivaji-dna-k-patrani-po-ukradenych-detech.html

Odpovědi
Drap

Teď už to vím.

Kepler

Ano, ano, argentinské babičky jsou velmi moderní a pokrokové. Ale zdaleka to není jediný účel využití takovéto identifikace. Používá se běžně i v kriminalistice, nebo k určení otcovství.

ivzez

@Kepler:
Mitochondriální DNA lze použít k určení otcovství?
Nedědí se mitochondrie pouze od matky?

Kepler

Asi jsem se vyjádřil nepřesně. Otcovství se dá nastopro určit jen v některých případech ale vyloučit se dá taky stoprocentně. Roli v tom hrají i DNA příbuzných. Je to dost složité a taky tomu dost dobře nerozumím, ale třeba to, jakého pohlaví bude narozené dítě určují jenom muži, kteří disponují chromozomy X i Y. Kdežto matka má jenom X.