annas

Víte, jaký původ má pojmenování grázl?

V jedné otázce se objevilo, že tazatelka si není jistá významem slova grázl.

Poradíte ji?
Doplňuji:
Na svou otázku nemohu odpovědět sama. Proto jen doplňuji odpověď.

V češtině se dnes jméno Grasel ve tvaru „grázl“ používá jako nadávka pro označení člověka lumpa, lotra, zloděje, násilníka, hrubiána či dokonce vraha.

Nejlepší odpověď
anonym

Ve slovníku cizích slov se dočteme, že za nelichotivé označení „grázl“ pro darebáka, ničemu či lumpa vděčíme skutečné osobě. Byl jí Jan Jiří Grasl, nechvalně známý lupič a vrah, který počátkem 19. století sužoval obyvatele lesnaté krajiny na česko-moravsko-rakouském pomezí.

Do loupežnického řemesla jej zasvětil už otec a tak není divu, že první trest si mladý Grasl odpykal už ve svých devíti letech. Od šestnácti byl vůdcem obávané bandy, která přepadala nejen bohaté kupce, sedláky a mlynáře, ale také bezbranné vdovy i duchovní. Suma zločinů – včetně zákeřných vražd – prý přesáhla dvě stovky. Graslův život ukončil v necelých 28 letech provaz šibenice na vídeňském popravišti… Na jihu Českomoravské vrchoviny i přilehlém rakouském území dosud najdeme řadu míst, nesoucích jméno proslulého „grázla Grasla“. Mnohá jsou opředena zkazkami o zvláště povedených lstivých „kouscích“ jeho loupežnické bandy a zároveň jde o romantická a vesměs turisticky přitažlivá zákoutí, přístupná po značených cestách.

Zdroj: http://www.ro­dinaonline.cz/ar­chiv/2002/48/ces­tujeme.htm

Další odpovědi
ten který je

V dávných dobách žil nějaký Grassel který měl špatnou pověst – snad lapka a od toho jména se to táhne do dnešních dnů.