annas

Víte, jaký byl osud Zdeňky Havlíčkové, dcery národa?

Dne 31. října 1821 se narodil její otec Karel Havlíček. Která spisovatelka mu položila na rakev trnovou korunu?

Nejlepší odpověď
BEAES

Byla to Božena Němcová.

Další odpovědi
hanulka11

Dcera národa v Rakovníku„V tomto domě bydlel v českém národním životě proslulý dr. Alois Pravoslav Trojan, poslanec a notář rakovnický. U něho v letech 1868–1870 žila dcera národa Zdeňka Havlíčková.“

Doktor Brauner vyhledal Zdeňce v další době i ženicha. Třebaže se o její ruku ucházel hrabě Václav Kounic, český vlastenec a politik, měl se stát jejím manželem statkář Antonín Svoboda, majitel dvora Šnakava u Vysokého Mýta. S ním se dr. Brauner osobně znal. Byl o sedm let starší. Datum svatby už bylo sjednáno.

Ke svatbě ale nedošlo. Zdeňka těžce onemocněla a 20.9.1872 zemřela na tuberkulózu ve věku 24 let.
Je pochována na hřbitově v Havlíčkově Brodu.

Doplňuji:
Božena Němcová mu položila na rakev trnovou korunu

Zdroj: http://rakovnic­ky.denik.cz/kul­tura_region/dce­ra-naroda-v-rakovniku20090112­.html

vagra

Souhlasím s hanulkou11-jenom si dovolím doplnit,že věno/30000 zlatých/,na které se složili významní pražští vlastenci, kteří ji taky prohlásili za „dceru národa“,nikdy nevyužila.
Měla velice smutný osud,stejný jako její matka.