Avatar uživatele
annas

Víte, jakou podobu mělo ve středověku hledání pravdy či viny?

Existoval spravedlivý trest?
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi nejen vpředu, ale i v diskuzi. Pomáhám známé s prací o trestech ve středověku. Dnes jsem neměla úspěšný „hledací den“. Vlastně něco jsem našla, ale pak stránku omylem zavřela a dál už se nedařilo.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? led, anonym, vagra, rynek878, anonym, anonym, gagaga před 4978 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Podle me neexistoval spravedlivy trest,kdyz treba nepoctiveho kupce svazali a hodili do reky-poctivec by vyplaval a nepoctivec ne-utopili by se oba.
Totez,nebo neco podobneho se delo v pripade obvineni z carodejnictvi.
Mam doma film Kladivo na carodejnice,ale jeste jsem ho nevidela,tam se o tom nejak pojednava(asi),ale stacila by i Diva Bara,holka mela dost zdraveho selskeho rozumu a lide se ji kvuli tomu báli.
Ale to nejsou filmy o stredoveku,snad je to ale dobre prirovnani,proste koho obvinili,treba i nepravem,tak ho mucili,az se doznal ke vsemu,co kdo chtel slyset.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Máte na mysli pravděpodobně podrobení se právu útrpnému,neboli tortuře.Podrobnější popis takového postupu,se popisuje ve Wikipedii:
…Užívání tortury při výslechu vězňů a získávání důkazů bylo na světě na přelomu středověku až novověku poměrně rozšířeno. V různých zemích a v různých dobách byla regulována různě, někde se jednalo o několikastupňový proces (kde maximální použitelný stupeň mučení závisel na provinění a získaných důkazech), který nesměl končit zraněními trvalého charakteru, někde bylo prakticky neregulováno. Krom evropských zemí a jejich kolonií stojí za zmínku zejména mučení v Číně, kde v některých obdobích bylo přiznání nutnou podmínkou k odsouzení. Ačkoliv se pravidla významně měnila, lze obecně říci, že k mučení se mohlo přistoupit jen na základě významných důkazů, ovšem pak byly možnosti kata prakticky neomezené – za předpokladu, že mučený nezemřel před přiznáním…
Samozřejmě se tady nedalo mluvit o spravedlivých procesech,ani o takových trestech.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%9A­trpn%C3%A9_pr%C3%A1vo

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Používalo sa právo útrpné. Rôznou formou mučenia sa vynucovalo priznanie. Väčšinou sa každý priznal
(v príspevku mám opísaný spôsob skúšky vodou)

  • týmto spôsobom by ste sa priznali aj k tomu, že zamlada ste boli dinosaurom –

ale musím priznať, že niekedy tresty boli aj spravodlivé – napríklad za vraždu (o spôsobe trestu radšej nehovorím)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

ještě jsem našla takovou maličkost

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

http://www.on­tola.com/cs/ja­ka-sou-mestska-prava-ve-stredoveku

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2007091921

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Buraku, to už je lepší. Děkuji. Je tam toho víc, než jsem původně našla já.

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Annas jediné co jsem našla byl odkaz na křestanství a tak jak uvedla IceT,jejích zjištování pravdy topením,nebo tresty za kacířství,upalování čarodějnic na hranicích,ale to jste asi nemyslela

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Kapko, něco jsem hledala, ale pak jsem si stránku zavřela, za nic na světě nemůžu najít znova. Šlo i o to topení, ale nějak se ty rituály (soudy) jmenovaly – to mně vypadlo.

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Paní Annas, asi jste chtěla napsat Buraku, ne? 🙂 Já si s Vámi o středověku zatím nepovídala, ale je hezké, že na mě myslíte. Děkuji. 😁

před 4977 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

topení = boží soud
obviněné, většinou ženy, svázali, uvázali kámen a hodili do vody. Když utonula, potopila, nebo se nějak vyprostila – byla vinná. Nevinná byla jenom když zůstala na hladině.
Z toho vidíme, že všichni jsou vinní. V českých zemích to dokázala jenom jediná žena.

V 60-tych letech byl krásny film – Posledná bosorka z časů Pavla z Levoče. Ji zachránili studenti, zapálili vodu (ve filmu)

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Led, děkuji. Pomáhám známé s prací o středověkých trestech, Burak něco našla.

Boží soud – topení, ale ještě se užívalo jiné slovo. Mně vypadlo, nechce naskočit.

Film jste mně připomněla, pokusím se, zda ho nenajdu na internetu a oživím si ho.

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Pokud jste měla na mysli boží soud,tak tomu se také říkalo ordál,nebo taky ordálie./podle slov.cizích slov/

před 4977 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vagro, děkuji. To je ono. Věděla jsem, že slovo má začátek na o, ale jak jsem psala – dnes se mně nedařilo. Pak jsem odešla a už víc nepátrala.

před 4977 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek